BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Požiadavka českého prezidenta Václava Klausa, aby štát prepustil z práce zamestnancov verejnej dopravy, ktorí sa zúčastnili na štvrtkovom štrajku, je nereálna. V rozhovore pre Český rozhlas to vo štvrtok večer vyhlásil český premiér Petr Nečas. „Myslím si, že pán prezident nemal úplné informácie. Napríklad to, že naše zákony neumožňujú za účasť na štrajku s niekým rozviazať pracovný pomer,“ odkázal premiér Klausovi.
Dopravný štrajk najviac pocítili v Prahe
Okrem Prahy pocítili štrajk zamestnancov dopravy aj obyvatelia Brna, Olomouca, Havířova, Bruntálu a Ústí nad Labem. V ostatných väčších mestách bola prevádzka hromadných dopravných prostriedkov normálna a štrajkovalo sa len symbolicky. V Brne jazdili vo štvrtok električky po hlavných trasách aj napriek štrajku. Revízori okrem toho nevyberali pokuty od cestujúcich. V Olomouci jazdilo 50 percent všetkých prostriedkov MHD, v ostatným mestách premávala doprava ako cez víkendy či sviatky. Protestná akcia odborárov sa najviac dotkla Prahy, kde sa prvýkrát v histórii zastavilo metro, a železničnej dopravy v celej Českej republike. Medzi veľkými mestami jazdí náhradná autobusová doprava.
„V Prahe vyšlo do ulíc len 14 percent električiek a 6,5 percenta autobusov,“ informoval predseda Odborového zväzu dopravy Luboš Pomajbík. Zároveň potvrdil, že z depa nevyšla „ani jedna súprava metra“.
Nečas štrajkujúcim odkázal, že protesty nič nevyriešia
Odborári si chceli štrajkom vymôcť zmenu plánovaných reforiem, na základe ktorých sa má predlžovať vek odchodu do dôchodku. Nečas bol pritom doteraz považovaný skôr za človeka názorovo pomerne blízkeho Klausovi, minimálne v ekonomických otázkach. Odborárom síce neadresoval také ostré vyhlásenie ako Klaus, aj on však jednoznačne odmietol ich požiadavky. Premiér Petr Nečas im však už vopred odkázal, že žiadny štrajk rozhodnutie vlády nemôže zmeniť.
Podľa plánovaných reforiem sa má penzijný vek posunúť po roku 2030 na 65 rokov a po roku 2041 na 67 rokov. Odborárov podporujú opoziční sociálni demokrati aj komunisti, proti nemu sa postavili vládni občianski demokrati aj ľudovci. Tretí subjekt vládnej koalície, strana Veci verejné, sa k tejto téme veľmi nevyjadruje. Vláda, odbory a zamestnávatelia sa majú stretnúť v pondelok.