BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – KDH je podľa predsedu hnutia Jána Figeľa konštruktívnou a dôslednou opozíciou, čo dokazuje aj predložením návrhu na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara. Ako povedal Figeľ v utorok na tlačovej besede, zrušenie Mečiarovych amnestií je záväzok voči občanom a ani pobyt v opozícii neznamená v tom pauzu.
„Existuje veľa dôvodov, aby tento návrh prešiel. To, že ho podporuje celá opozícia, je výzvou pre Smer, aby sa pridal,“ povedal šéf KDH, podľa ktorého sú amnestie jedným z posledných pozostatkov po Mečiarovi. „Pre nás to je vážny bod, nie počítanie fajočiek. Princíp, na ktorom spočíva demokratická moc. Chceme o tom férovo rokovať a vytvoriť úspech ako pri manželstve v ústave,“ uviedol.
Návrh ústavného zákona ruší podľa KDH neštandardné amnestie udelené bývalým predsedom vlády Vladimírom Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta republiky. Tieto amnestie v časti týkajúcej sa zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny a zmareného referenda, ktoré malo byť vykonané v dňoch 23. a 24. mája 1997, sú podľa kresťanských demokratov zmätočné a ako také nezodpovedajú princípu právnej istoty.
KDH radí Ficovej vláde, ako vyťažiť viac z predaja Telekomu
Čislák chce prelomiť veto, je proti prednostným vyšetreniam
K poplatkom máme pripomienky, tvrdia lekárske organizácie
Poplatky u lekárov nedostali stopku, Kiska nepodpísal zákon
Smer nevhodne zasahuje do platieb v zdravotníctve
Figeľ zároveň oznámil, že KDH podporuje pripomienky prezidenta SR k zákonu o zdravotnej starostlivosti. „V novele Smer nevhodným spôsobom zasahuje do rozsahu platieb v zdravotníctve a zhoršuje stav, ktorý je aj tak komplikovaný. Zdravotníctvo potrebuje ozdravné kroky,“ povedal Figeľ s tým, že KDH nie je za zvyšovanie poplatkov, ale ak existujú, majú byť čitateľné pre pacienta, lekára i poisťovňu.
„Novelou Smer zahmlieva situáciu pri poplatkoch. Výsledný produkt znamená nejasný stav,“ konštatoval. Problém vidí v zrušení poplatkov za prednostné vyšetrenie. Nespochybňuje oprávnenosť regulácie poplatkov, tvrdí, že lepšie pravidlá by privítal.
Zároveň však podotýka, že zmeny by mali byť výsledkom komplexnej analýzy vyberania úhrad od pacientov tak, aby bol jasný vplyv na poskytovateľov, pacientov, kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Konštatoval tiež, že niektoré ustanovenia novely sú nejasné.
Vláda nechce riešiť problém subdodávateľov
Poslanci NR SR za KDH predkladajú dvanásť návrhov zákonov. Jedným z nosných je návrh zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Ide o malých podnikateľov a živnostníkov, ktorým nie sú preplácané faktúry.
„Vláda tento problém nechce riešiť. Vládni poslanci vždy tento návrh, o ktorom bude parlament rokovať, odmietli už štyrikrát,“ povedal podpredseda hnutia Pavol Zajac.