Francúzska prokuratúra vo štvrtok oznámila začatie vyšetrovania vo veci nehody výletnej lode Costa Concordia. Francúzi chcú vypočuť svojich krajanov, ktorí sa havarovanou loďou plavili. Tých na palube luxusného plavidla bolo viac ako 460, pričom štyria z nich januárovú tragédiu neprežili a ďalší dvaja sú medzi nezvestnými. Parížska prokuratúra chce prešetriť mieru ujmy, ktorú utrpeli, a taktiež okolnosti nárazu na plytčinu a priebeh následnej evakuácie cestujúcich.Foto: SITA/AP Photo/Pier Paolo Cito
SITA
RÍM 19. februára (WEBNOVINY) – Kapitán havarovanej talianskej výletnej lode Costa Concordia Francesco Schettino žiadne drogy nebral.
Vyplynulo to z drogových a alkoholových testov, ktoré po nešťastí z 13. januára musel podstúpiť. Minimálne stopy kokaínu však objavili na povrchu jeho vlasov. Ich pôvod zatiaľ nie je známy.
Kapitána by mohli odsúdiť až na 2500 rokov.
Francesca Schettina obviňujú z predčasného opustenia lode a ohrozenia bezpečnosti 300 ľudí, ktorých nechal na palube, keď sám odišiel do bezpečia. Za každého z nich pritom kapitánovi hrozí 8 rokov. K tomu ešte treba pripočítať trest za nepriame zavinenie smrti 32 osôb, ktoré potopenie plavidla neprežili.
Costa Concordia stroskotala v piatok 13. januára 2012 po tom, ako kapitán Francesco Schettino svoju takmer 300-metrovú loď naviedol na plytčinu neďaleko ostrova Giglio. Mohutné plavidlo následne nabralo vodu a začalo sa nakláňať. Na palube bolo viac než 4200 ľudí. Tragickou bilanciou je 32 mŕtvych a desiatky zranených. Costa Concordia je najväčšou loďou v histórii, ktorá stroskotala, prekonala aj Titanic.Foto: SITA/AP
Pasažieri havarovanej talianskej výletnej lode Costa Concordia dostanú od jej prevádzkovateľa Costa Crociere každý najmenej 11-tisíc eur odškodné. „Dohoda sa týka asi 3-tisíc pasažierov zo 60 krajín vrátane približne 900 Talianov. Myslíme si, že 85 percent bude s dohodou súhlasiť,“ uviedla advokátska skupina Adoc, ktorá dohodu vyjednala. Dohoda sa týka aj detí, ktoré cestovali zadarmo.
Pasažierom budú okrem toho uhradené náklady na plavbu, odhadom približne 3-tisíc eur pre každého, ako aj cestovné náklady a výdavky na prípadné ošetrenie. Separátne dohody majú byť uzavreté s tými, ktorí utrpeli zranenia alebo stratili svojich blízkych.
„Je to prevratná dohoda, ktorá urobí bodku za touto tragickou udalosťou. Je to demokratická dohoda, ktorá nerozlišuje medzi sociálnymi triedami alebo krajinami pôvodu,“ uviedol prezident skupiny Adoc Carlo Pileri.
Costa Concordia s viac ako 4200 ľuďmi na palube stroskotala v piatok 13. januára pri pobreží toskánskeho ostrova Giglio. Oficiálnou bilanciou tragickej nehody je 17 mŕtvych, 15 nezvestných a desiatky zranených.