BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) Niektoré pohotovosti čaká od júla zmena financovania. Vláda totiž v stredu odsúhlasila novelu nariadenia o výške úhrady za zdravotnú starostlivosť, ktorú uhrádza zdravotná poisťovňa poskytovateľovi lekárskej služby prvej pomoci. V nej Ministerstvo zdravotníctva SR upravuje stanovenie výšky úhrady za poskytovanie pohotovosti pre dospelých a pre deti a dorast z maximálnej na minimálnu.
Novelou sa mení maximálna výška úhrady za jeden bod zdravotného výkonu poskytovaného v rámci všeobecnej ambulantnej starostlivosti na minimálnu, pričom sa zároveň zvýši hodnota minimálnej úhrady pre lekársku službu prvej pomoci pre dospelých ako aj pre deti a dorast o 20 % nad súčasnú hodnotu maximálnej. Z maximálnej na minimálnu výšku úhrady sa zmení taktiež stanovenie mesačnej výšky úhrady na poistenca. Hodnota minimálnej úhrady pre pohotovosti pre dospelých pôjde hore o 20 % a pre deti a dorast o 200 %.
Ako po schválení nariadenia uviedol riaditeľ odboru poisťovníctva a makroekonomiky ministerstva Peter Salon, nasledovná zmena je významná z toho dôvodu, že zabezpečí dostatok finančných zdrojov pre tých poskytovateľov lekárskej služby prvej pomoci, ktorí boli dlhodobo podfinancovaní. Výraznejšie navýšenie pre lekárov detských pohotovosti vysvetlil ich vyššou potrebou a častou návštevnosťou.
Lekári i poskytovatelia tieto zmeny vítajú. Naopak ostro proti nim vystúpila najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. Tá sa okrem iného domnieva, že stanovenie minimálnych cien pre pohotovosti pre dospelých a pre deti a dorast nie je v súlade so zákonom o cenách, so zákonom o zdravotných poisťovniach ani s predpismi Európskej únie. Námietky mala aj Generálna prokuratúra SR. Ministerstvo si však neosvojilo žiadnu zo vznesených zásadných pripomienok, do vlády tak materiál išiel s rozpormi.
Práve Generálna prokuratúra okrem iného upozorňovala, že navrhované zvýšenie výšky úhrady nedáva žiadnu záruku, že sa toto zvýšenie primerane prejaví aj v odmeňovaní lekárov. S tým však rezort nesúhlasí. Podľa Salona je totiž všeobecne známe, že prichádza k úprave financovania lekárskej služby prvej pomoci a že práve preto predpokladajú, že poskytovatelia získané zdroje posunú zdravotníkom. Podľa neho si to ministerstvo „odsleduje“.
Na problémy pohotovostí upozornili koncom januára uplynulého roka prostredníctvom petície pediatri z východného Slovenska. Petíciu neskôr rozbehla aj Asociácia súkromných lekárov. Problémy lekárskej služby prvej pomoci sa snažil prostredníctvom novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vyriešiť poslanec Jozef Valocký (Smer-SD). Napokon svoj návrh v druhom čítaní z rokovania vlaňajšej septembrovej parlamentnej schôdze stiahol. Úspešní neboli ani opoziční poslanci. Ich iniciatívu plénum nepodporilo.
Situácia okolo fungovania lekárskych služieb prvej pomoci sa v poslednom období na Slovensku vyostrovala. Niektorí lekári sa totiž rozhodli fakturovať si za svoju prácu viac. Za hodinu počas bežného dňa 6,7 eura a za víkendy a sviatky 8,7 eura. Predtým dostávali v niektorých oblastiach aj menej ako jedno euro. Lepšie finančné ohodnotenie lekárov bolo totiž to jediné, čo sa podľa nich dalo aktuálne riešiť.
SITA