BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Vláda premiéra Roberta Fica mimoriadne zasadne ešte v posledný deň pracovného týždňa. Musí totiž rozhodnúť o novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorá sa má potom v skrátenom legislatívnom konaní dostať na prebiehajúcu parlamentnú schôdzu. Zvolanie vládneho rokovania si vyžiadala hrozba Európskej komisie, že ak Slovensko neschváli túto novelu, ktorá má obsahovať správne zapracovanú eurosmernicu o posudzovaní vplyvov niektorých verejných a súkromných projektov na životné prostredie (EIA), naša krajina príde o miliardy eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Kohézneho fondu na infraštruktúrne projekty, určených na projekty spadajúcich pod smernicu EIA. Takmer 12 miliárd eur je určených pre Slovensko na programové obdobie 2007 až 2013.
Podľa medializovaných informácií by v prípade nesprávnej transpozície eurosmernice, mohlo prísť Slovensko až o takmer dve tretiny z uvedenej sumy. Predstavuje to skoro polovicu ročných výdavkov štátneho rozpočtu. Slovensko má čas rozptýliť obavy Bruselu do 15. februára. V novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie sa upravuje pojem dotknutá verejnosť. „Rozširuje sa o fyzickú osobu a zároveň sa v následných ustanoveniach priznáva fyzickej osobe a občianskej iniciatíve právo účasti v následných povoľovacích konaniach podľa osobitných predpisov,“ uvádza ministerstvo životného prostredia v predkladacej správe k novele.
Parlament obmedzil práva občanov hovoriť do realizácie veľkých projektov na jar roku 2007 schválením mimoriadnych opatrení na urýchlenie výstavby diaľnic. Jedným z nich, ktoré bolo medializované, bola aj zmena zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, podľa ktorej verejnosť stratila pri povoľovaní výstavby diaľnic postavenie účastníka konania. Verejnosti zostal len štatút tzv. zúčastnenej osoby, ktorej námietkami sa úradníci zaoberať nemusia. O niekoľko mesiacov neskôr parlament na návrh poslanca Mariana Záhumenského (Smer-SD) vylúčil verejnosť aj z rozhodovania o všetkých ostatných projektoch, pri ktorých sa posudzuje vplyv na životné prostredie – ako sú továrne, čističky, elektrárne. Takáto úprava je podľa medializovaných informácií v priamom rozpore s eurosmernicou EIA, ktorá garantuje včasné a účinné príležitosti zúčastniť sa na procesoch environmentálneho rozhodovania. Komisia Bratislavu varovala dvoma listami ešte v roku 2008, že zákon nie je v poriadku. K čiastočnej náprave došlo zmenou zákona, ktorú parlament schválil vlani v auguste. Lenže podľa Bruselu sú aj po tejto úprave naďalej obmedzované práva občanov.
Ak parlament schváli novelu, tak od 1. apríla sa bude môcť fyzická osoba, občianska iniciatíva či združenie alebo mimovládna organizácia po predložení písomného stanoviska v rámci posudzovania vplyvov činnosti na životné prostredie stať účastníkom konania v následných povoľovacích konaniach. „Ide o významné rozšírenie práv verejnosti, ktorá má záujem zúčastniť sa na postupoch environmentálneho rozhodovania, aby mala dostatočne účinné nástroje na presadenie svojich požiadaviek, aby bola vyrozumená o prípadných dôvodoch ich odmietnutia a tiež aby mala možnosť svoje požiadavky uplatniť súdnou cestou voči vydanému rozhodnutiu,“ konštatuje ministerstvo životného prostredia v dôvodovej správe.
SITA