ISLAND: Popol môže v pondelok zasiahnuť Britániu a Írsko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grímsvötn
Grímsvötn Foto: SITA/AP

BRUSEL 23. mája (WEBNOVINY) – Popol z islandskej sopky Grímsvötn, ktorá sa v nedeľu prebudila k životu, by mohol v pondelok večer alebo v utorok v skorých ranných hodinách zasiahnuť Veľkú Britániu a Írsko. Informoval o tom v pondelok poobede britský meteorologický úrad. Ako prvé by mal popol zasiahnuť územie severného a západného Škótska. Ostatné oblasti Veľkej Británie môžu popol očakávať v ďalších dňoch. Zatiaľ sa podľa britských meteorológov nedá presne predpovedať, či oblak sopečného prachu z islandskej sopky nejakým spôsobom ovplyvní leteckú dopravu nad Britskými ostrovmi. „Situácia je veľmi neistá. Mal by to byť nestály týždeň so silným prúdením vetra,“ varujú britskí meteorológovia.

Európska organizácia pre riadenie letovej prevádzky Eurocontrol v pondelok krátko predtým vyhlásila, že erupcia islandskej sopky by zatiaľ nemala mať významný vplyv na lety nad európskym kontinentom. Experti, na ktorých sa odvoláva tlačová agentúra AFP, však varujú, že popol môže tento týždeň zasiahnuť nielen Veľkú Britániu, ale aj Francúzsko a Španielsko.

Dánsky letecký úrad v pondelok uzavrel časť vzdušného priestoru nad Grónskom, ktoré sa tak stalo prvou oblasťou mimo Islandu, kde výbuch sopky ochromil leteckú dopravu. Časť svojho vzdušného priestoru údajne plánuje v pondelok uzavrieť aj Nórsko.

Na Islande už v nedeľu uzatvorili medzinárodné letisko v Keflavíku a krajina uzatvorila takmer celý svoj vzdušný priestor.

Európa okamžite spozornela a pýta sa, či výbuch nebude mať podobné následky ako minuloročné erupcie sopky Eyjafjallajökull, ktoré spôsobili niekoľko týždňov trvajúce výpadky v leteckej doprave nad kontinentom a dopravný chaos.

EUROCONTROL: Grímsvötn zatiaľ nemá vplyv na európske lety

Erupcia islandskej sopky Grímsvötn by zatiaľ nemala mať „významný vplyv“ na lety v priestore nad európskym kontinentom. Vo svojej pondelňajšej správe to uvádza európska organizácia pre riadenie letovej prevádzky Eurocontrol, ktorá priebežne sleduje šírenie sopečného popola. Poradenské centrum pre sopečný popol (VAAC) so sídlom v Londýne však podľa nej varovalo, že v závislosti od pokračovania erupcie a poveternostných podmienok by sa mohol oblak v najbližších 48 hodinách dostať nad niektoré časti severnej Európy. Experti z oblasti letectva, na ktorých sa odvoláva tlačová agentúra AFP, medzitým varovali, že popol môže už v utorok zasiahnuť Škótsko a v nasledujúcich dňoch sa môže rozšíriť nad Francúzsko a Španielsko.

Dánsky letecký úrad v pondelok uzavrel časť vzdušného priestoru nad Grónskom, ktoré sa tak stalo prvou oblasťou mimo Islandu, kde výbuch sopky ochromil leteckú dopravu. Časť svojho vzdušného priestoru údajne plánuje v pondelok uzavrieť aj Nórsko. Podľa Eurocontrol-u bola v súvislosti s erupciou aktivovaná Koordinačná bunka pre európske krízy v letectve (EACCC), ktorú tvoria zástupcovia príslušných organizácií a Európskej komisie.

Pre sopečný popol uzavreli v Grónsku vzdušný priestor

Grímsvötn
Grímsvötn Foto: SITA/AP

REYKJAVÍK 23. mája (WEBNOVINY) – Grónsko uzavrelo v pondelok časť svojho vzdušného priestoru pre sopečný popol z islandskej sopky Grímsvötn. Informovala o tom hovorkyňa dánskeho úradu pre leteckú kontrolu Naviair Helle Kogsbellová s tým, že uzavretý je priestor do výšky 6000 metrov. Naviair totiž kontroluje vzdušný priestor nad Grónskom do tejto výšky, nad 6000 metrov už majú kontrolu Kanada a Island. Dánsko je tak prvou krajinou okrem Islandu, ktorá uzavrela vzdušný priestor pre sopku Grímsvötn.

Európski experti pre leteckú bezpečnosť varovali, že sopečný popol by mohol už v utorok doletieť do Škótska a cez územie Británie by sa mohol o dva dni presunúť nad Francúzsko a Španielsko. Časť svojho vzdušného priestoru na severe krajiny plánuje v pondelok uzavrieť aj Nórsko.

Sopka Grímsvötn, ktorá sa nachádza pod ľadovcom Vatnajökull na juhovýchode Islandu, je najaktívnejším islandským vulkánom, no od roku 2004 bola nečinná. Erupcie bieleho popola siahali až do výšky 20 kilometrov. Island následne uzatvoril takmer celý svoj vzdušný priestor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať