Hodnotu akcií pri prevode do fondu je dobré si vopred overiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kupónová knižka
Foto: kezmarok.sk

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) –

„Bezcenné papiere“

Mnohí ľudia previedli podľa generálnej riaditeľka RM-S Market, o.c.p. Eleny Osuskej na Fond národného majetku cenné papiere mysliac si, že sú bezcenné.

„Obvinenia, že týchto ľudí o hodnote cenných papierov nikto neinformoval, nie sú na mieste. Občan má právo previesť čokoľvek, je to jeho rozhodnutie,“ povedala Osuská. Zároveň dodala, že firma usmerňuje ľudí, aby sa nezľakli toho, že s vedením účtov sú spojené poplatky a nezbavovali sa neuvážene svojich cenných papierov.

Do konca minulého roka sa takto dostal fond napríklad k desiatkam akcií bratislavskej rafinérie Slovnaft, bánk VÚB, UniCredit Bank Slovakia či OTP Banka Slovensko, Tatra banky, ale aj Allianz – Slovenskej poisťovne, Zentivy, Biotiky, Doprastavu či Tatry mountain resorts.

Štát sa tak vďaka občanom neúmyselne stáva akcionárom v niektorých významných slovenských firmách.

Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. je akciovou spoločnosťou, ktorá vznikla transformáciou Strediska cenných papierov SR, a.s. V marci 2006 sa stala 100-percentným akcionárom CDCP Burza cenných papierov v Bratislave, a.s.

Depozitár najmä registruje emisie zaknihovaných cenných papierov, vedie účty cenných papierov, prideľuje a ruší kódy ISIN či vykonáva zúčtovanie a vyrovnanie obchodov s cennými papiermi. Ku koncu novembra mal CDCP 20 členov.

Bezodplatný prevod akcií na Fond národného majetku SR (FNM) bude možný už len do konca budúceho roka.

Koncom tohto mesiaca totiž nadobudne účinnosť ustanovenie novely zákona o cenných papieroch a investičných službách, ktorú na svojej decembrovej schôdzi schválila Národná rada SR a ktorá limituje bezodplatný prevod zaknihovaných cenných papierov na FNM.

„Majitelia cenných papierov, pre ktorých akcie nemajú žiadnu hodnotu a chcú sa ich zbaviť, budú môcť prevod uskutočniť už len do konca roka 2012,“ informuje Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) SR.

Možnosť bezplatného prevodu cenných papierov na Fond národného majetku existuje od 1. októbra 2009. Doposiaľ však nebol prevod cenných papierov na FNM časovo limitovaný. Cenné papiere z prvej vlny kupónovej privatizácie v zmysle zákona eviduje CDCP.

Akcie z kupónovej privatizácie

Každý, kto sa zapojil do prvej vlny kupónovej privatizácie a získal v nej cenné papiere, má v centrálnom depozitári zriadený svoj účet. „Evidujeme ešte stále približne 720 000 účtov, na ktorých sú aj akcie z kupónovej privatizácie,“ hovorí generálny riaditeľ a predseda predstavenstva CDCP Rastislav Pavlík.

Mnohé z týchto cenných papierov však mohli podľa depozitára časom stratiť hodnotu a nemajú pre svojich majiteľov žiadnu cenu. Aj napriek tomu je však potrebné za vedenie účtu platiť a väčšine majiteľov príde začiatkom budúceho roka faktúra.

„Preto je potrebné, aby si občania skontrolovali, či majú u nás vedený účet majiteľa. Ak áno, odporúčame, aby si preverili hodnotu svojich cenných papierov, napr. u niektorého z obchodníkov s cennými papiermi. Ak cenné papiere nemajú pre majiteľov žiadnu cenu, môžu ich ešte do konca budúceho roka previesť na Fond národného majetku,“ hovorí Rastislav Pavlík.

Bezodplatný prevod na fond

Fond národného majetku
Foto: SITA

Občania môžu požiadať o výpis z účtu v CDCP bezplatne na vybraných pracoviskách Slovenskej pošty alebo na pobočkách spoločnosti RM-S Market. Ak sa rozhodnú, že cenné papiere pre nich nemajú hodnotu, môžu ich bezodplatne previesť na FNM, ktorý za nich uhradí poplatok za vedenie účtu majiteľa.

V prípade prevodu cenných papierov FNM prevezme fond na seba povinnosť uhradiť poplatok za vedenie účtu majiteľa, nielen za rok 2011, ale aj za dva predchádzajúce roky.

Dedičské konania

Centrálny depozitár cenných papierov zároveň upozorňuje, aby občania nezabúdali ani na prípadné nedoriešené dedičské rozhodnutia, podľa ktorých sa stali majiteľom cenných papierov po poručiteľovi. „Ak títo občania doposiaľ nepodali príkaz na prechod cenných papierov, môžu využiť služby niektorého z členov CDCP, alebo podať takýto príkaz písomne v CDCP,“ uvádza depozitár.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FNM Fond národného majetku SR