Hlavnou prioritou Slovenska je vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, bolo schválených niekoľko cieľov spôsobilostí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jaroslav Naď
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Ministerstvo obrany SR

Hlavnou prioritou Slovenska je vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády. Vyplýva to z prijatých Cieľov spôsobilostí 2021 pre SR v rámci obranného plánovania Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Informáciu o prijatých cieľoch v stredu vláda vzala na vedomie.

Návrh cieľov, spoločne s návrhmi ostatných členských krajín NATO odsúhlasila Severoatlantická rada vo formáte ministrov obrany členských krajín NATO v októbri 2021.

NATO kladie dôraz na odstrašenia protivníka

Pre Slovenskú republiku bolo v rámci obranného plánovania NATO schválených 41 kvalitatívnych a 43 kvantitatívnych (jednotiek OS SR) cieľov spôsobilostí. V porovnaní s predchádzajúcim cyklom z roku 2017 to síce znamená zníženie počtu o päť kvalitatívnych a jeden kvantitatívny cieľ, no dokument konštatuje, že celkovo sa požiadavky na plnenie pridelených cieľov spôsobilostí zvýšili.

V súčasnosti kladie NATO väčší dôraz na zabezpečenie kolektívnej obrany a odstrašenia akéhokoľvek protivníka. Zároveň musí byť pripravené reagovať na hrozbu z akéhokoľvek smeru. Tieto požiadavky sa odzrkadlili aj pri definovaní požiadaviek na spôsobilosti NATO.

Vybudovanie štyroch nových jednotiek

V oblasti pozemných síl je oproti Cieľom spôsobilostí 2017 pre SR najvýznamnejšou zmenou zvýšenie stupňa pripravenosti ťažkej mechanizovanej brigády. Keďže brigáda pozostáva z viacerých bojových práporov a ďalších jednotiek bojovej podpory a bojového zabezpečenia, je nevyhnutné v krátkodobom a strednodobom horizonte prijať zásadné opatrenia na zvýšenie pripravenosti všetkých vyčleňovaných jednotiek.

V oblasti vzdušných síl bol zohľadnený prebiehajúci proces obstarávania nových viacúčelových stíhacích lietadiel F-16 pre Vzdušné sily OS SR, ktoré spĺňajú kvalitatívne parametre. Od Slovenskej republiky je požadované vybudovanie štyroch nových jednotiek v oblasti bojovej podpory a bojového zabezpečenia.

Navýšenie obranných výdavkov do roku 2024

V kontexte potreby navýšenia obranných výdavkov spojenci očakávajú, že Slovensko dodrží prísľub z Walesu navýšiť obranné výdavky na úroveň dvoch percent HDP do roku 2024.

„Na základe vládou Slovenskej republiky schváleného návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2022 – 2024 budú v rokoch 2022 až 2024 obranné výdavky Slovenskej republiky postupne nominálne rásť, avšak dosiahnu len úroveň 1,8 percenta HDP. To môže mať negatívny vplyv na plnenie cieľov spôsobilostí 2021 v stanovených termínoch a rozsahu,“ zhodnotil schválený dokument.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOzbrojené sily SRVláda SR