Ruská agresia podľa Klusa mení bezpečnostnú realitu vo východnom krídle NATO, bojuje sa aj za hodnoty EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Klus
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Martin Klus. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Agresia Ruskej federácie na Ukrajine mení bezpečnostnú realitu vo východnom krídle Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a zvýrazňuje potrebu súdržnosti medzi spojencami. Platí to aj pre Slovensko a Bulharsko.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) to povedal počas rokovania s rezortnými kolegami v bulharskej metropole Sofia. V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Spoločne odsúdili ruskú agresiu

Na Ukrajine sa dnes bojuje aj za hodnoty, ktoré v rámci Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) zdieľajú Slovensko a Bulharsko. Preto mienime vytrvať v našej podpore vojnou zmietanej Ukrajiny. Žiadosť vlády v Kyjeve o členstvo v EÚ zároveň chápeme ako jasné vyjadrenie jej presvedčenia o najlepšej ceste pre budúcnosť krajiny,“ vyhlásil Klus. Doplnil, že ho teší, že Slovensko a Bulharsko sú pripravené urobiť všetko preto, aby na európskej pôde prispeli k úspešnej realizácii tejto túžby Ukrajincov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Klus spolu so štátnou tajomníčkou Ministerstva zahraničných vecí Bulharskej republiky Irenou Dimitrovou a zástupcom bulharského ministra zahraničných vecí Vasilom Georgievom odsúdili ruskú agresiu a zhodli sa na potrebe sústavnej pomoci Ukrajine. V tomto kontexte štátny tajomník vyzdvihol doterajšie príspevky Slovenska v podobe materiálnej, humanitárnej i vojenskej pomoci a informoval o aktuálnom vývoji v súvislosti s utečeneckou vlnou z Ukrajiny.

Zhoda na potrebe posilniť obranyschopnosť

Štátny tajomník rezortu diplomacie zdôraznil, že Slovensko a Bulharsko ako krajiny na východnom krídle NATO spája aj zhoda na potrebe posilniť obranyschopnosť a obranné spôsobilosti týchto krajín. Partneri sa v tejto súvislosti navzájom informovali o mnohonárodných jednotkách, ktoré do oboch krajín vyšlú ostatní spojenci.

Členstvo v NATO je pre obe naše krajiny najlepšou zárukou bezpečnosti. Som rád, že za Slovensko som bulharských partnerov mohol informovať o súhlase vlády a parlamentu s rozmiestnením do 2 100 vojakov zo šiestich spojeneckých krajín, ktorí v týchto zložitých časoch výrazne posilnia našu obranyschopnosť,“ uzavrel Klus.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Klus
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita