V januári uplynulého roka zasiahlo Haiti zemetrasenie s ničivými následkami. Pri katastrofe zahynulo vyše 300 tisíc ľudí, rovnaké množstvo bolo zranených a vyše milióna ostrovanov prišlo o svoje domovy. Otrasy s magnitúdou 7,0 zničili haitské hlavné mesto Port-au-Prince, infraštruktúru v oblasti a sídlo haitskej vlády. Od zemetrasenia uplynulo už vyše roka. Zatiaľčo obyvatelia sa ešte stále zviechajú z krízy, architekti sršia kreatívnymi nápadmi na prebudovanie krajiny s vylepšenou a hlavne udržateľnou infraštruktúrou. Jeden z projektov pochádza aj od architekta E. K. Schopfera a štúdia Tangram 3DS, ktorí si vynovené Haiti predstavujú ako vznášajúce sa mesto, na ktorom by si ľudia mohli sami dopestovať potrebné potraviny a vybudovať aj priemysel.
Projekt, ktorý dostal názov Harvest City (Úrodné mesto), by mal predstavovať plne funkčnú komunitu pre 30 tisíc rezidentov. Dôraz „úrodného mesta“ architekti postavili na súzvuku medzi architektúrou a ekológiou a mal by ostrovanom poskytnúť šancu na nový začiatok v nových domovoch. Zároveň by sa mesto malo stať zdrojom nových pracovných miest zameraných z dvoch tretín na poľnohospodárstvo a z jednej tretiny na priemysel.
Mesto pozostáva z navzájom poprepájaných vznášajúcich sa častí, ktoré spolu dosahujú priemer až 3,2 km. Ostrovné mesto pozostáva zo štyroch zón, ktoré budú spojené kanálovým systémom, podobne ako v Benátkach. Každá štvrť bude obsahovať štvorposchodové bytové komplexy a ostrovu nebude chýbať ani množstvo zelene a palmových promenád. Vonkajší okruh ostrova budú tvoriť polia s obilninami s vlastným zavlažovacím systémom, zatiaľčo školy, kancelárie a verejné priestranstvá sa budú nachádzať v centrálnej oblasti spolu s prístavmi.
Vznášajúci sa ostrov bude pripevnený k morskému dnu špeciálnou sieťou pevných lán tak, aby odolal aj hurikánom a tajfúnom. Nízky profil budov, relatívne malá hmotnosť a tlmič okolitých vĺn sú faktory, ktoré Schopfer tiež zahrnul do projektu. Tieto opatrenia by ho mali zabezpečiť v prípade búrok a nepriaznivého počasia. Na rovnaký účel navrhol z betónovej sutiny a trosiek – pozostatkov po poslednom vyčíňaní zemtrasenia – pevný vlnolam, ktorý by mal mestu pridať na stabilite.
https://www.youtube.com/watch?v=srwFzw82o6w
Architekti nezabudli ani na ekologické hľadisko. Budovy v komplexe majú špeciálne prispôsobené strechy, ktoré zároveň slúžia ako zberače dažďovej vody. V meste nechýbajú ani veterné mlyny a solárne panely, ktoré sa postarajú o prísun energie. Architekti nazvali svoj návrh „odvážnym a jednoduchým“ a podľa nich spĺňa ako krátkodobé, tak aj dlhodobé ciele. Či však tento síce udržateľný, ale vysoko luxusný projekt, ktorý si na svoju bezpečnú stavbu vyžaduje čas, nadchne aj investorov, je zatiaľ vo hviezdach.
http://inhabitat.com/