Hackeri Anonymous zaútočili na Pentu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Anonymous
Foto: badische-zeitung.de
BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) –
Penta screen
Foto: pentainvestments.com

Hackerská skupina Anonymous v piatok zaútočila na internetové stránky finančnej skupiny Penta.

Niekoľko hodín bola neprístupná aj samotná webová stránka Penty.

Podľa hovorcu spoločnosti Penta Investments Martina Danka spoločnosť zaznamenala útočné aktivity voči stránke. „Našim cieľom však je, aby nenastalo ohrozenie informácií uverejnených na stránke Penty,“ uviedol pre agentúru SITA Danko.

Anonymous zhodili stránku Prima banky

Anonymous znefunkčnili i stránku Prima banky, ktorú vlastní Penta. Služby elektronického bankovníctva však zostali dostupné. Cieľom útoku podľa vyjadrení Anonymous nebolo poškodenie bežných ľudí, internet banking Prima banky preto zostal funkčný na zabezpečenej stránke https://eb.dexia.sk. Ako agentúru SITA informoval hovorca Prima banky Michal Fúrik, Prima banka zaznamenala dočasnú nefunkčnosť webovej stránky. „Špecialisti banky intenzívne pracujú na obnovení jej plnej funkčnosti. Situácia nebude mať vplyv na bezpečnosť klientskych vkladov a ani funkčnosť pobočiek.“ Podľa Fúrika spoločnosť poskytne polícii maximálnu súčinnosť.

Sporadicky vypadávali aj internetové sídla strán Smer-SD a SDKÚ-DS, ktoré sú podľa vyjadrení hackerskej skupiny najviac zapletené do údajného korupčného škandálu popisovaného v spise Gorila.

Smer SD
Takto vyzerá webová stránka Smeru po útoku Anonymous. Foto: www.strana-smer.sk

Anonymous na stránky Dôvery útočiť nebudú

Stránka zdravotnej poisťovne Dôvera bola tiež na chvíľu zhodená. Masový útok sa však na web Dôvery nekonal. Skupina sa rozhodla na stránky Dôvery neútočiť, i keď jej členovia neboli v tejto otázke jednotní. „Nemyslíme si, že dočasné vyradenie domény www.dovera.sk poškodí pacienta tak, ako zdravie pacienta ohrozil štrajk lekárov,“ uviedli vo svojom predchádzajúcom vyhlásení pre médiá.

Úspešný útok by podľa hovorkyne zdravotnej poisťovne Dôvera Moniky Šimunovej mohol ohroziť plynulé zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti. „Ak bude stránka www.dovera.sk neprístupná, budú nedostupné nielen publikované informácie, ale aj znemožnená komunikácia, neprístupná služba Elektronická pobočka a nedostupný portál pre dlžníkov,“ uviedla. „Upozorňujeme na fakt, že web je okrem zdroja informácií aj kanálom na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti a na pravidelnú komunikáciu poisťovne s poistencami, platiteľmi a lekármi,“ uzavrela Šimunová.

Anonymous
Anonymous hackli aj stránku aquaparku Tatralandia Foto: tatralandia.sk

Hackeri napadli aj web Tatralandie, ktorá patrí do portfólia skupiny J&T

Anonymous hackli aj stránku aquaparku Tatralandia, kde nechali svoje logo s odkazom „We are anonymous.“ My sme anonymous. My sme légia. Neodpúšťame. Nezabúdame. Očakávajte nás,“ napísali na stránku.

Tatralandia je aquapark patriaci spoločnosti Tatry mountain resorts, ktorá je v portfóliu skupiny J&T. Tatralandia onedlho logo a oznam odstránila.

Útoky považuje skupina Anonymous za úspešné

Skupina týmto chcela podľa svojho vyhlásenia podporiť protestnú akciu Gorila, ktorá začala v piatok 27. januára o 15:00 na Námestí SNP v Bratislave. Počas protestu ľudia zahádzali parlament vajíčkami a banánmi.

Útoky považuje skupina Anonymous za úspešné. Či splnili účel, sa ukáže v najbližších dňoch, dodáva Anonymous. Kedy sa útoky skončia hackeri nevedia, keďže podľa ich slov sa do akcie zapojilo aj „Veľa ľudí z vonku“. Podľa Anonymous sa Prima banka nepripravila na útoky aj napriek ich varovaniam. Od útoku na poisťovňu Dôvera sa dištancovali.

Skupina Anonymous

Skupina Anonymous je nezávislé hnutie bez štruktúry a vedenia, ktoré sa do podvedomia internetových komunít dostalo v roku 2003 vďaka príspevkom na stránke 4chan.org. Informácie o skupine Anonymous sa začali dostávať do médií aj vďaka účasti na prevratoch v Tunisku a Egypte na začiatku roku 2011. Známa je aj vďaka využívaniu masky anglického vojaka Guya Fawkesa, ktorý sa v roku 1605 neúspešne pokúsil o atentát na protestantského kráľa Jakuba I. Práve túto masku hackeri umiestnili na stránku Tatralandie.

Skupina sa zameriava na tzv. DDoS (distributed denial of service) útoky, ktorými preťaží internetové servery a tak sa stránky, ktoré sú na nich uložené, stanú neprístupnými. DDoS sa tak líši od hackovania, ktoré využíva bezpečnostné medzery cudzích počítačových systémov na prístup k ich informáciám, prípadne k ich manipulácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Penta