ATÉNY 14. júna (WEBNOVINY) – Skupiny mladých ľudí počas stredajšieho generálneho štrajku proti úsporným opatreniam gréckej vlády hádzali do polície v centre Atén kamene a zápalné bomby. Polícia odpovedala slzotvorným plynom v snahe odtlačiť davy od barikád slúžiacich na ochranu budovy parlamentu, v ktorom sa zišli poslanci, aby rokovali o ďalších úsporných opatreniach vlády. Na demonštrácii na aténskom Námestí ústavy sa zúčastnilo približne 20 000 ľudí.
Ďalšia skupina demonštrantov sa snažila zabrániť mladým ľuďom v násilnostiach. V čase protestov sa grécky premiér Geórgios Papandréou, ktorý čelí nespokojnosti aj v rámci jeho vládnej socialistickej strany, rokoval s prezidentom Károlosom Papoúliasom o gréckej dlhovej kríze.
Veľká časť centra Atén bola v rámci prísnych bezpečnostných opatrení uzavretá pre dopravu a chodcov, aby sa poslanci dostali do budovy parlamentu autami. V uliciach mesta je rozmiestnených 5000 policajtov a stovky príslušníkov polície na motorkách.
https://www.youtube.com/watch?v=2bK9EIsRrFc
Grécki odborári sa snažia obkľúčiť parlament
Niekoľko tisíc demonštrantov sa v stredu podľa očakávania zhromaždilo pred budovou gréckeho parlamentu na Námestí ústavy v Aténach, aby protestovalo proti súčasnej socialistickej vláde na čele s premiérom Geórgiosom Papandréom. Protest zorganizovali odborové zväzy a je sprevádzaný celonárodným štrajkom, do ktorého sa zapojili zamestnanci prístavov, nemocníc, bánk, verejnej hromadnej dopravy, policajti a novinári.
Skupina asi 6500 členov a prívržencov komunistických odborárskych zväzov sa snažila v stredu obkľúčiť budovu gréckeho zákonodarného zboru v snahe zabrániť jej členom v tom, aby mohli do nej vojsť a rokovať. Polícia však ulice vedúce k parlamentu obkľúčila a uvoľnila ich. Bezpečnostné zložky informovali o zadržaní desiatich demonštrantov, ktorí zastavovali poslanecké autá a bránili im v jazde.
https://www.youtube.com/watch?v=c5YOMtEMsxw
Generálnym 24-hodinovým štrajkom, ktorý je už tretím v tomto roku, odborári protestujú proti programu hospodárskych škrtov na roky 2011 až 2015. Vláda socialistického premiéra Geórgiosa Papandréoua chce ich prijatím iba splniť požiadavku Európskej únie, ktorou únia podmieňuje poskytnutie hospodárskej pomoci. Protesty sa konajú deň po tom, ako agentúra Standard & Poor’s znížila rating krajiny z hodnoty B až na známku CCC, čo je vôbec najhoršia úroveň zo všetkých sledovaných štátov.
Foto: SITA/AP Foto: SITA/AP Foto: SITA/AP Foto: SITA/AP Foto: SITA/APhttps://www.youtube.com/watch?v=JnigPNdj1ps
Živá reťaz
Súčasťou štrajku má byť aj masová demonštrácia v Aténach, ktorú organizátori naplánovali na popoludnie. Skupina aktivistov na stredu plánuje samostatný protest v podobe živej reťaze okolo budovy parlamentu, kde sa má začať rozprava o novom úspornom programe. Podobné demonštrácie v Grécku často prerastajú do násilnosti a pouličných bitiek s políciou.
Popularita premiéra Geórgiosa Papandréa je najnižšia za celé doterajšie obdobie jeho vládnutia. Podľa prieskumu inštitútu Public Issue Papandréovu politiku v súčasnosti schvaľuje len 26 percent Grékov, zatiaľ čo ešte v máji s ňou bolo spokojných 34 percent respondentov. Podpora vládnuceho Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK) v rovnakom období poklesla z 32 na 27 percent, čím sa dostalo na druhé miesto za opozičnú stranu Nová demokracia, ktorú by v júni volilo 31 percent respondentov.
Premiér ponúkol opozícii miesto vo vláde
Grécky premiér Geórgios Papandréou, ktorého vláda sa zmieta v obrovských problémoch vyvolaných ekonomickou krízou, v stredu ponúkol spoločné vládnutie opozičným konzervatívcom. Informovala o tom grécka verejnoprávna televízna spoločnosť NET. Premiér tak vypočul výzvy predsedu hlavnej opozičnej strany Nová demokracia Antónisa Samarása, ktorý spoločné vládnutie hlavných politických síl v krajine navrhoval už dávnejšie.
Papandréou sa takýmto spôsobom snaží vybŕdnuť z hospodárskej krízy. Podrobnosti premiérovho návrhu adresovaného opozícii zatiaľ nie sú známe, objasniť by ich však mal vo večernom televíznom vystúpení.