LUXEMBURG 19. júna (WEBNOVINY) – Stretnutie ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup) dohodu veriteľov s Gréckom vo štvrtok neprinieslo. Eurozóna sa podľa gréckeho ministra financií Janisa Varoufakisa nebezpečne priblížila k tomu, aby pripustila „haváriu“.
Varoufakis zároveň kritizoval ostatných ministrov, ktorí podľa neho odmietli diskutovať o jeho návrhu na zavedenie automatickej rozpočtovej brzdy. Poznamenal však, že dohoda Grécka s veriteľmi je stále možná, hoci čas beží. „Nebezpečne sme sa priblížili k stavu mysle, v ktorom akceptujeme haváriu. Naliehal som na svojich kolegov, aby sme sa nestali obeťou tohto duševného rozpoloženia,“ povedal Varoufakis.
Varoufakis nechce odchod Grécka z eurozóny
Podľa jeho slov ministri financií nechceli diskutovať o „radikálnych návrhoch“ na vytvorenie nezávislej rozpočtovej rady, ktorá by monitorovala plnenie rozpočtu, spolu s rozpočtovou brzdou. Varoufakis odmietol uvažovať o možnosti odchodu Grécka z eurozóny s tým, že všetky zúčastnené strany musia prevziať zodpovednosť za dosiahnutie dohody.
Európska centrálna banka (ECB) zároveň vo štvrtok informovala predstaviteľov Eurogroup, že nemá istotu, či budú môcť grécke banky v pondelok otvoriť. Banky totiž čelia odlevu bankových vkladov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľov oboznámených s rokovaniami.
Výber peňazí z bánk sa zrýchlil
Klienti gréckych bánk iba počas štvrtka vybrali zo svojich účtov v bankách viac ako jednu miliardu eur. Odlev vkladov sa výrazne zrýchlil po víkendovom neúspechu rokovaní medzi veriteľmi a Gréckom. Od pondelka do štvrtka tohto týždňa si tak klienti gréckych bánk zo svojich účtov vybrali približne tri miliardy eur. To predstavuje približne 2,2 % z celkového objemu vkladov, ktoré v gréckych bankách mali domácnosti a firmy ku koncu apríla. Vtedy vklady dosahovali hodnotu 133,6 mld. eur.
„Netvoria sa žiadne rady, nevzniká panika, ide o pokojnú a postupnú fázu vyberania vkladov,“ povedal jeden z bankárov. Zároveň poznamenal, že dôvodom výberov sú obavy spojené s tým, či sa Grécku podarí dosiahnuť dohodu s veriteľmi. Grécka centrálna banka odmietla situáciu komentovať.
Gréci si dôchodky neznížia, robia vraj viac než Nemci
Za lekármi by vycestovala takmer polovica Slovákov
Junckerovi došla trpezlivosť, Tsipras svojim ľuďom klame
Agentúra Reuters uviedla, že počas štvrtkových rokovaní sa šéf Eurogroup Jeroen Dijsselbloem spýtal člena Výkonnej rady ECB Benoita Coeurého, či grécke banky v piatok budú otvorené. „Zajtra áno, v pondelok neviem,“ odpovedal Coeuré. Dijsselbloem na tlačovej konferencii správy o odleve vkladov nepotvrdil: „Nemôžem potvrdiť tie údaje, sú však určite znepokojivé. Ak ľudia vyťahujú peniaze z bánk, majú veľké obavy z toho, čo by mohla priniesť budúcnosť“, povedal.
Nemecko chce rokovať
Nemecko je odhodlané rokovať s Gréckom o riešení jeho dlhovej krízy „do poslednej minúty“. Vyhlásil to v piatok Peter Altmaier, šéf úradu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Dohodu medzi Gréckom a jeho veriteľmi označil za stále možnú, Atény však musia predložiť rozumný návrh reforiem.
Blízky spolupracovník nemeckej kancelárky zároveň vyjadril presvedčenie, že Grécko bude svoju krízovú situáciu nakoniec riešiť podobným spôsobom, ako to v nedávnej minulosti robili Španielsko, Portugalsko alebo Írsko. Lídri štátov eurozóny sa v pondelok stretnú na krízovom summite v snahe odvrátiť štátny bankrot Grécka.
Veritelia odmietajú uvoľniť peniaze
Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc. Od EÚ a MMF Atény získali dva úverové programy v celkovom objeme zhruba 240 mld. eur. Poslednú splátku z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť až do zhodnotenia reformných plánov novej vlády.
Rozhovory viaznu na nezhodách medzi Gréckom a veriteľmi týkajúcich sa rozpočtových cieľov, dôchodkov a reforiem na trhu práce. Platobná neschopnosť hrozí Grécku už koncom tohto mesiaca, kedy majú Atény splatiť MMF dlžnú čiastku v celkovej výške 1,6 mld. eur.