Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo hodnotí končiaci sa rok, ale aj pomaly sa končiace volebné obdobie. Zároveň sa vracia k dianiu k strane v posledných rokoch.
Aké vnímate končiaci sa rok 2015?
Rok 2014 poznačila kríza na Ukrajine. Tento zas utečenecká kríza. Obe sú pre Slovensko i celú EÚ silnou záťažou a skúškou pre demokratický systém. Od oboch sa odvíja aj správanie Slovenska k zahraničiu. SDKÚ-DS ako jedna z prvých slovenských strán pri utečeneckej kríze hovorila o nutnosti zásahu proti pašerákom ľudí. Od začiatku hovoríme, že túto krízu treba riešiť humanitárne, ale nemôže byť bez spoločnej dohody v EÚ. Navyše žiadne riešenie nemôže byť podmieňované čerpaním eurofondov, alebo zrušením schengenského systému. Zrušenie schengenu je dnes najväčšie riziko, ktorého príčinou môže byť migračná kríza. To by výrazne poškodilo obyvateľov Slovenska. Všetko by sa dovážalo podstatne ťažšie a ťažšie by sa všetko aj vyvážalo. Akákoľvek rampa na hraniciach by výrazne oslabila postavenie Slovenska ako exportéra. To by ohrozilo pracovné miesta. SDKÚ-DS je za dodržiavanie pravidiel v EÚ. Dodržiavať ich musia všetci členovia únie, rovnako ako ich dodržiava Slovensko. Alternatívou nie je rozpad EÚ a ani rozdeľovanie na lepší a horší klub. Migračná kríza sa často redukuje len na otázku kvót, či nálad. Podstatné však je, či Slovensko bude súčasťou elitného klubu.
Končí sa pomaly aj štvorročné volebné obdobie. Ako by ste ho zhodnotili?
Pozitívne vnímam, že Slovensko sa vyhlo dlhovej pasci. Napriek tomu, že bola stabilná väčšinová ľavicová vláda, Slovensko tieto štyri roky premrhalo. Krajina sa mohla posunúť oveľa ďalej. Preto blížiace sa voľby budú o tom, či stredopravé strany dokážu priniesť zmenu. Napríklad v školstve sa neurobilo nič, čo by po týchto štyroch rokoch v spoločnosti zostalo. Obdobne je to aj v zdravotníctve. V týchto dvoch rezortoch sa nedosiahol žiaden pokrok. Ak sme mali ekonomický rast a bola stabilná vláda, boli to ideálne podmienky pre reformu v školstve a v zdravotníctve. Vláda to v tom zlyhala na celej čiare. Zároveň zrušením rovnej dane výrazne poškodila malých a stredných podnikateľov a celú strednú vrstvu. Vláda sa strednej vrstve, ktorá vždy ťahala Slovensko, otočila chrbtom. A to, či už zrušením, alebo výrazným obmedzením druhého dôchodkového piliera, zrušením rovnej dane, zvýšením daňového a odvodového zaťaženia. Čiže premrhaná príležitosť je najväčším zlyhaním Smeru-SD za tieto štyri roky. Smer-SD namiesto podpory strednej vrstvy radšej rozdával rôzne sociálne balíčky, ktoré sú vyslovene namierené proti strednej vrstve. Balíčky sú financované z dôchodkových úspor ľudí v druhom dôchodkovom pilieri. Ak by SDKÚ-DS bola vo vláde, určite bude mať prednosť druhý dôchodkový pilier pred vlakmi zadarmo.
Opozícia za štyri roky sa rozpadla na množstvo fragmentov.
Po voľbách bude všetko jasnejšie. Ukáže sa, ako ktorí hráči uspeli so svojimi stratégiami. SDKÚ-DS bola v polovici volebného obdobia lojálna Ľudovej platforme. To sa prejavilo v tom, že ako jediná strana nevstúpila do žiadnej predvolebnej koalície so Smerom-SD v regionálnych voľbách a v prezidentských voľbách podporila spoločného kandidáta KDH na prezidenta. Ľudová platforma sa rozpadla z vôle Bélu Bugára. Strany platformy dnes nie sú na tom lepšie, ako keď spolupracovali.
Aké sú ciele SDKÚ-DS vo voľbách?
Chceme obhájiť záujmy strednej vrstvy v budúcej stredopravej vláde. Nemáme žiadny iný cieľ.
Ako vidíte vôbec vaše šance sa dostať do parlamentu?
O tom rozhodnú voliči. Budeme sa uchádzať o každý hlas. Budeme ponúkať svoj program a preň budeme chcieť získať podporu.
Je vôbec šanca, že vznikne po voľbách stredopravá vláda?
Šanca je vždy. Keď si ľudia pozrú programy strán, ich kandidátky, históriu, šanca pre takú vládu je reálna. Po štyroch premrhaných rokoch vlády Smeru ľudia majú právo na to, aby došlo k zmene.
Vnímate nejaký diel zodpovednosti za dianie v SDKÚ?
Priznávam najväčší diel zodpovednosti za to, čo sa dialo v strane v tomto volebnom období. Snažil som sa SDKÚ pozdvihnúť z marazmu, v ktorom po voľbách v roku 2012 bola. Podarilo sa to v eurovoľbách, aj v župných voľbách. Teraz ideme do ďalších volieb s pokorou. Uvedomujem si, že poslanci NR SR za SDKÚ išli zastupovať iné hodnoty ako tradičné hodnoty našej strany. Pri tých odchodoch, vždy išlo o rozhodnutie konkrétneho človeka. SDKÚ-DS však zostala verná svojim hodnotám.
Nevyštvali ste ich zo strany vy? Odchádzali pre nesúhlas s vašou politikou.
Nikto neodišiel pre hodnotový spor. Možno čakali, že budem na nich mäkší, že im niečo ponúknem. Neviem, ako som to mal urobiť inak a lepšie. Nemôžem však prijať zodpovednosť za to, keď niekto opustil hodnoty SDKÚ-DS a ide zastupovať iné hodnoty. SDKÚ-DS hodnoty nezmenila, zostali zachované. Čakal som, že aspoň jeden z odchádzajúcich sa vzdá poslaneckého mandátu. Ani jeden to nedokázal.