Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa izoloval tak diplomaticky ako aj v rámci vlastnej krajiny, vyhlásením, že nie je vylúčené vyslanie západných pozemných jednotiek na Ukrajinu.
Macron nevylúčil vyslanie vojakov na Ukrajinu, ohlásil aj vznik novej koalície na dodávky rakiet (foto)
Možnosť vyslania vojakov na Ukrajinu okamžite odmietli viaceré európske štáty ako aj NATO, vo Francúzsku zas prezidenta obviňujú z ľahkomyseľnosti. Hoci sa následne niektorí vládni predstavitelia pokúsili Macronove slová zmierniť, vyhlásenie francúzskeho lídra vyvolalo nahnevané reakcie po celej Európe, píše portál Politico.
Vojenské plány Macrona krvácajú z viacerých rán, upozorňuje bezpečnostný expert. Reakcia na šokujúce vyhlásenie o vyslaní vojakov na Ukrajinu
Ľahkovážne vyhlásenia a napínanie svalov
Emmanuel Macron sa snaží prezentovať v úlohe obnoviteľa západnej jednoty na podporu Ukrajiny takým spôsobom, že za seba nevie postaviť ani svoju vlastnú krajinu, upozorňuje portál Politico.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Vyhlásenie Macrona o možnom nasadení západných vojakov na Ukrajine odsúdili všetky francúzske opozičné strany. „Neviem, či si každý uvedomuje závažnosť takéhoto vyjadrenia. Emmanuel Macron sa hrá na vojnového veliteľa, ale rozpráva takto ľahkovážne o živote našich detí. V stávke je mier alebo vojna v našej krajine,” – napísala Marine Le Pen na sociálnej sieti X.
Líder strany Nepoddajné Francúzsko, Jean-Luc Melenchon označil za šialenstvo vyvolať zrážku dvoch jadrových veľmocí. Socialistická strana ako aj konzervatívci z Les Républicains takisto odsúdili „napínanie svalov” francúzskeho prezidenta.
„Naozaj nerozumiem, prečo to Macron povedal. Posielanie vojakov môžu Francúzi považovať za dosť nebezpečný a znepokojujúci nápad. Najmä, ak nemáme žiadnu dohodu v rámci EÚ,“ povedal Bruno Jeanbart z prieskumnej agentúry OpinionWay.
Európske štáty reagujú na Macrona, Nemci a ani Poliaci nepošlú vojakov na Ukrajinu
Podľa Jeanbarta bolo Macronovo vyhlásenie skôr o „vyslaní odkazu diplomatickým partnerom“ po tom, čo francúzsky líder čelil kritike za jeho „blízkosť“ k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi na začiatku vojny.
Zásadne klesá podpora Ukrajiny u Francúzov
Je nepochybné, že francúzsky prezident sa snaží zvrátiť ochabujúcu podporu krajín Západu pre Ukrajinu, no Macronove ambície v súvislosti s Ukrajinou nie sú v súlade s prevládajúcou francúzskou verejnou mienkou.
Nielen politici, ale ani bežní občania nie sú fanúšikmi prezidentovho nápadu o vyslaní vojakov na Ukrajinu. Francúzi totiž boje na Ukrajine nepovažujú za veľkú civilizačnú vojnu vedenú za ochranu európskej demokracie a slobody, ako sa to snaží prezentovať francúzsky prezident.
Maďarsko nebude posielať ani zbrane ani vojakov na Ukrajinu, reaguje Szijjártó na šokujúci nápad Macrona
Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti IFOP s Ukrajinou sympatizuje už len 58 percent Francúzov, čo je v porovnaní so začiatkom vojny pokles o 24 percent.
Zasielanie zbraní podporuje ešte menej, a to len len 50 percent opýtaných, čo je oproti roku 2022 pokles o 15 percent. Zároveň, bývalá 72-percentná podpora protiruských sankcií aktuálne klesla medzi Francúzmi na 62 percent.
Mimo toho v očiach francúzskych farmárov je podpora Ukrajiny obzvlášť červeným súknom, pretože lacné ukrajinské obilie a hydina ohrozuje ich živobytie. Náladu francúzskej verejnosti dobre ilustruje aj fakt, že podľa Damiena Radeta, regionálneho zástupcu zväzu francúzskych farmárov, masívny prílev komodít z Ukrajiny sa musí zastaviť, keďže „Ukrajina nie je európskou krajinou a nemá nič spoločné s našou históriou”.