Macron nevylúčil vyslanie vojakov na Ukrajinu, ohlásil aj vznik novej koalície na dodávky rakiet (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron po stretnutí 20 európskych hláv štátov a predsedov vlád a ďalších západných predstaviteľov na demonštrácii jednoty za Ukrajinu, keďže ruská invázia vstúpila do svojho tretieho roka. Paríž, 26. február 2024. Foto: Gonzalo Fuentes/Pool via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 27. februára 13:55

Francúzsky prezident Emmanuel Macron nevylučuje v budúcnosti nasadenie pozemných jednotiek svojej krajiny na Ukrajine.

Porážka Ruska je nevyhnutná

Uviedol to po stretnutí 20 európskych hláv štátov a predsedov vlád a ďalších západných predstaviteľov na demonštrácii jednoty za Ukrajinu, keďže ruská invázia vstúpila do svojho tretieho roka.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Dnes nie je konsenzus na oficiálne poslanie pozemných jednotiek, ale … nič nie je vylúčené,“ povedal Macron podľa portálu Politico na tlačovej konferencii v Paríži. Každá krajina však o tom podľa neho môže rozhodnúť sama a zvrchovane.

„Porážka Ruska je nevyhnutná pre bezpečnosť a stabilitu Európy,“ dodal francúzsky prezident v Elyzejskom paláci.

Nevznikla žiadna dohoda

Diskusiu o tejto téme ešte pred pondelňajším summitom vo francúzskej metropole rozvíril slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý na brífingu po rokovaní vlády a Bezpečnostnej rady SR povedal, že z téz stretnutia európskych lídrov v Paríži ide „mráz po chrbte“.

Podľa Fica z nich vyplývalo, že viaceré členské štáty NATO a Európskej únie uvažujú, že na bilaterálnej báze pošlú na Ukrajinu svojich vojakov. „Otvorene sme o tom hovorili, ale nevznikla žiadna dohoda o tom, že by sme mali na Ukrajinu poslať pozemné jednotky,“ povedal Macron.

Fico pred odletom z Paríža vo videu na sociálnej sieti Facebook uviedol, že sú krajiny, ktoré sú pripravené poslať svojich vlastných vojakov na Ukrajinu, sú krajiny, ktoré hovoria, že nikdy a medzi ne patrí aj Slovensko, sú tiež také, ktoré hovoria, že tento návrh treba zvážiť.

Macron odmietol spresniť, ktoré krajiny zvažujú vyslanie vojakov. Zdôraznil, že v tejto veci uprednostňuje zachovanie „strategickej nejednoznačnosti“.

Poľský prezident Andrzej Duda konštatoval, že najviac sa diskutovalo o tom, či treba na Ukrajinu vyslať vojakov a „v tejto veci nie je dohoda. Názory sa líšia, ale rozhodnutia nie sú“. Duda vyslovil nádej, že „v najbližšom období budeme spoločne schopní pripraviť podstatné dodávky munície na Ukrajinu. To je teraz najdôležitejšie. Je to niečo, čo Ukrajina naozaj potrebuje“.

Český premiér Petr Fiala pred odletom do Paríža v reakcii na Ficove slová podľa spravodajského webu ČT24 povedal, že sa vojakov na Ukrajinu poslať nechystajú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zvýšilo by to šancu na konflikt

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že ak by európske štáty nasadili vojakov na Ukrajine, diskusie o konflikte s alianciou by už boli o jeho nevyhnutnosti. Podľa Kremľa by to zvýšilo šancu na konflikt medzi Ruskom a Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO). Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Kremeľ tak reagoval na vyjadrenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Medzičasom už viaceré krajiny, ako napríklad Slovensko, Nemecko, Maďarsko či Spojené kráľovstvo, i generálny tajomník NATO uviedli, že vojakov na Ukrajinu neplánujú poslať.

Macronove vyjadrenia však pozitívne prijal Kyjev. Poradca prezidenta Mychajlo Podoľak sa vyjadril, že diskusia o potenciálnej intervencii Západu vo vojne na Ukrajine je dobrá.

„To v prvom rade ukazuje na absolútne uvedomenie si rizík, ktoré pre Európu predstavuje militaristické, agresívne Rusko,“ povedal.

Nová koalícia na dodávky munície

Macron tiež ohlásil vznik novej koalície na dodávanie „rakiet stredného a dlhého dosahu a bômb“ Ukrajine.

Francúzsko a ďalší spojenci Ukrajiny „vytvoria koalíciu pre hĺbkové údery, a teda pre rakety a bomby stredného a dlhého dosahu,“ povedal Macron po pondelkovej schôdzke európskych lídrov. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje denník Le Monde.

Ukrajina od spojencov už dlhodobo žiada zbrane dlhého dosahu, vrátane amerických raketových systémov ATACMS a nemeckých rakiet Taurus. Obavy z eskalácie konfliktu s Moskvou však bránia v dodávaní týchto zbraní Ukrajine bez váhania.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu, v deň druhého výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, vyhlásil, že Kyjev nepoužije raketové systémy dlhého doletu na údery na ciele v Rusku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel Macron