BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Výstavba v bratislavskom podhradí by sa mala začať už v prvom polroku 2019. Projekt Vydrica prepojí nábrežie Dunaja s hradným kopcom a vyplní líniu od Zuckermandelu po Zámocké schody a priestory pod Mostom SNP.
Náklady na výstavbu sa odhadujú na približne 200 miliónov eur. Agentúru SITA o tom informoval mediálny zástupca developera Ľuboš Schwarzbacher. Vydricu bude tvoriť kombinácia obytných budov, administratívnych priestorov a obchodov. Projekt je rozdelený na tri etapy.
Námestie v blízkosti Vodnej veže
Začiatok výstavby Vydrice je naplánovaný v prvom polroku 2019 a predpokladaný termín dokončenia prvej etapy je v druhom štvrťroku 2022. Projekt zatiaľ nemá právoplatné stavebné povolenie.
Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development, a.s. Tvoria ju spoločnosti Vydrica, a.s., vlastník pozemkov a developerská spoločnosť Lucron, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny Iko Real Estate, pôvodom z Luxemburska.
„Vážime si možnosť pripravovať projekt, ktorým dopovieme príbeh rozseknutého mesta a vytvoríme živý verejný priestor, ktorý rozšíri bratislavské korzo,“ uviedol architekt Juraj Benetin zo štúdia Compass Architekti, ktoré spolupracuje na projekte Vydrica.
Centrálnym verejným priestorom Vydrice bude námestie v blízkosti Vodnej veže. Developer na pozemku plánuje zachovať okrem Vodnej veže aj historické ľadové jamy, pozostatky Kempelenovho vodovodu alebo fragmenty oporného múru za Arsenalom, ktoré použije v častiach projektu.
Najlukratívnejšie stavebné pozemky
Projekt sa riadi územným rozhodnutím mestskej časti Staré Mesto, ktoré nadobudlo platnosť 4. januára 2013. „V súčasnosti pokračuje spracovanie projektových dokumentácií pre stavebné povolenie,“ uviedol Ľubomír Augustín z Krajského pamiatkového úradu Bratislava.
V súvislosti s plánovanou výstavbou sa Krajský pamiatkový úrad Bratislava podľa Augustína vyjadroval k podmienkam ochrany archeologických nálezov, k projektovým dokumentáciám pre územné rozhodnutie a k ďalším súvisiacim prípravným dokumentáciám. Plánovaná výstavba je podľa pamiatkárov v súlade s platnou územnoplánovacou dokumentáciou Územný plán zóny Podhradie.
Územie pod jedným z národných symbolov – Bratislavským hradom patrí medzi najlukratívnejšie stavebné pozemky v hlavnom meste. Developer, ale aj samospráva o pripravovanom projekte výstavby zverejňovali minimum informácií.
Schválili urbanistickú štúdiu
Príprava projektu trvala niekoľko rokov. Pozemky bývalého Podhradia predalo mesto súkromným investorom na prelome tisícročí a v spolupráci s nimi vypracovalo a schválilo urbanistickú štúdiu. Vydricu získala spoločnosť Avant za 202 miliónov korún. V roku 2004 predala pozemky Urbicomu. Nový vlastník následne vyhlásil architektonickú súťaž na novú zástavbu územia.
Výstavba sa však nezačala a po vypuknutí krízy sa hovorilo o predaji pozemkov. Spoločnosť Vydrica vlastnená Urbicomom ohlásila uzavretie dohody o vytvorení spoločného podniku s Lucron Group. Napokon sa predaj neuskutočnil a akciová spoločnosť Vydrica ako vlastník pozemkov sa dohodla na spolupráci na výstavbe pod taktovkou Lucronu.
Vizualizácie k projektu Vydrica sú na tejto internetovej stránke.