BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Poslanecký klub KDH bude pri utorkovej voľbe generálneho prokurátora hlasovať tajne a slobodne a nepodporí Dobroslava Trnku.
V diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť to vyhlásil líder kresťanských demokratov Ján Figeľ. Za celú koalíciu by sa však zaručiť nedokázal.
„Za iných nenesiem zodpovednosť. Ale dúfam, že si všetci uvedomujú dôsledky buď inej voľby, alebo zlyhania voľby ako takej,“ podotkol. To, či sa nemôže zopakovať situácia, keď pri tajnej voľbe šiesti koaličníci poslanci dali hlas Dobroslavovi Trnkovi, si vylúčiť netrúfa.
Cena za lekciu
Figeľ si myslí, že ak by SDKÚ-DS nezvolilo obštrukciu, nový generálny prokurátor mohol byť zvolený už minulý rok. „V októbri sme boli tesne pred zvolením novej osoby, ak by jedna z koaličných strán nezvolila iný prístup, alebo obštrukciu pri väčšinovom vládnutí. Pretože pani Eva Miššíková prešla prvým kolom úspešne s podporou troch koaličných klubov a bolo treba iba dokončiť voľbu a v októbri sme mohli prejsť k iným témam,“ pripomenul. Označil to za lekciu, za ktorú teraz koalícia platí istú cenu.
Odstúpenie koaličného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša bolo podľa Figeľa jednostranným rozhodnutím, o ktorom s kresťanskými demokratmi nikto nehovoril. „Očakával by som komunikáciu vopred alebo konzultáciu s tými, ktorí podporu aj verejne deklarovali,“ podotkol. Za dôležité považuje najmä to, aby utorková voľba bola tajná a slobodná. Obvinenia z obštrukcií odmieta.
O tom, čo bude po utorkovej voľbe generálneho prokurátora, Figeľ špekulovať nechce. Líder KDH dôvod na rekonštrukciu vlády po necelom roku fungovania nevidí. Zdôraznil, že KDH podporuje vládu Ivety Radičovej a ak by po prípadnom zvolení Trnku za generálneho prokurátora podala demisiu, neprišlo by podľa neho iba k nejakým „personálnym rošádam,“ ale nastala by veľmi zložitá situácia. Dodal, že postoju Radičovej rozumie. Pri takom obsadení by totiž podľa neho nemohla napĺňať programové vyhlásenie vlády.
Rafaj: Utorková voľba bude fraškou
K téme voľby generálneho prokurátora sa vyjadrili aj šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj a Martin Poliačik z SaS. Podľa Rafaja bude utorková voľba fraškou a vzdanie sa Čentéša považuje za „akúsi live verziu možnej obštrukcie.“ Podľa neho koalícia našla spôsob ako do voľby zaradiť iba jedného kandidáta, aj keď by v nej evidentne mali byť obidvaja. Rafaj predpokladá, že za Čentéšovým odstúpením bol nepriamy tlak a možno prišlo aj k spravodajským hrám šíreným médiami. Ako zdôraznil, SNS bude veľmi pozorne sledovať ako kauza spojená s voľbou generálneho prokurátora dopadne a či nebude zametená pod koberec.Poliačik je presvedčený, že Čentéš je autonómny sebestačný človek a dobre si rozmyslel, či chce byť spájaný s hrou, ktorá sa okolo voľby generálneho prokurátora hrá.
Podľa neho je v záujme všetkých, aby akékoľvek podozrenia o kupovaní či vydieraní poslancov boli vyšetrené. Poliačik osobne ako skrutátor pri novembrovej tajnej voľbe vypovedal aj na polícii a ako tvrdí, nemá informácie, že by bol niekto z poslancov kupovaný.
Poliačik dúfa, že Trnka za generálneho prokurátora zvolený nebude. Naopak, podľa Rafaja počas pôsobenia v kresle šéfa prokurátorov Trnka preukázal erudovanosť a boli vyšetrené dôležité kauzy.
Kauza Paluda
SaS stále nemá žiadny rozumný dôvod, pre ktorý poslanecký klub SDKÚ-DS odmietol ich nominanta na nového šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Petra Paludu. „Je to v úrovni šumov, anonymných alebo poloanonymných listov,“ priblížil situáciu spojenú s odmietnutím Paludovej nominácie. SaS za Paludom naďalej stojí.
Ako Poliačik podotkol, najprv chcú počuť reálne zdôvodnenie od poslaneckého klubu SDKÚ-DS a potom sa budú zaoberať tým, že je to relevantné alebo nie. SDKÚ-DS by malo vysvetliť dôvod, pre ktorý Paludu odmieta za šéfa NBÚ, aj podľa Figeľa.