Aliancia Fair-play kritizuje predĺženie zmluvy
Upozorňuje, že štát sa chystá nakúpiť licencie na používanie softvéru bez toho, aby mal jasný prehľad o tom, ako sa produkty firmy doteraz využívali. Podľa aliancie uzatvoreniu zmluvy navyše prechádzal postup, ktorý nebol súťažou.
„Za alarmujúci pokladáme fakt, že licencie na operačné systémy a programy sa v mnohých úradoch využívajú len na menšej časti počítačov. Potrebné softvérové zabezpečenie od firmy Microsoft dokáže štát výrazne lacnejšie iným typom zmluvy – takým, ktorý umožní pružne reagovať na skutočné potreby úradov a nebude nútiť vo veľkom nakupovať licencie na programy, ktoré využíva len malá časť štátnej správy,“ napísal Peter Kunder z aliancie.
Oproti pôvodnej sume vyjednanej ešte za vlády Ivety Radičovej ide o zľavu vo výške 701 tis. eur.
V prípade uzatvorenia zmluvy do konca mája tohto roku totiž Microsoft poskytne štátu zľavu vo výške 2 % z ceny za druhý a tretí rok platnosti zmluvy.
Ak sa navyše Slovensko rozhodne pokračovať v zmluve aj po 31. decembri 2012, spoločnosť Microsoft uhradí 2-percentnú zľavu z ceny za licencie aj za prvý rok platnosti zmluvy.
Vyplýva to zo správy ministerstva financií o plnení multilicenčnej zmluvy so spoločnosťou Microsoft, ktorú v stredu schválila vláda SR. Slovensko v rámci rokovaní so softvérovým gigantom získalo ku každému koncu roka možnosť vypovedať túto licenčnú zmluvu bez sankcií.
Štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini po rokovaní vlády uviedol, že štát nemal na výber a zmluvu musel podpísať. „Nemáme žiadnu inú alternatívu a predchádzajúca vláda nám nenechala iné riešenie, preto ak chceme zabezpečiť chod ústredných orgánov štátnej správy a fungovanie a upgradovanie licencií, boli sme nútení pokračovať v tejto zmluve,“ povedal Pellegrini.
Zmluva podľa jeho slov obsahuje taktiež ďalšie benefity v hodnote viac ako 1 mil. USD týkajúce sa spolupráce spoločnosti Microsoft s ministerstvom školstva ako je podpora mladých, potenciálnych pracovníkov v IT, školenia učiteľov alebo podpora softvérov na školách.
V novembri bude kontrolná správa
Do konca novembra pritom rezort financií predloží na rokovanie vlády správu o plnení multilicenčnej zmluvy a navrhne jej pokračovanie prípadne nepokračovanie.
V prípade ak nastanú vážne zmeny, ako napríklad prehĺbenie hospodárskej krízy alebo zmeny v štruktúre štátnej správy, spoločnosť Microsoft sa podľa schváleného materiálu zaviazala, že bude o zmluve opäť rokovať s ministerstvom financií.
Slovensko získalo taktiež možnosť, že v prípade ak zistí, že niektoré úrady majú prebytočné Microsoft licencie, bude ich môcť štát presunúť na tie inštitúcie, ktoré v súčasnej dobe nespadajú pod túto zmluvu.
Povinné audity na úradoch
Štátne organizácie budú zároveň povinné každoročne do konca februára vykonať audit využívaných licencií Microsoft. Prvý audit a analýzu vykonajú úrady do 30. septembra tohto roku a výsledky predložia ministerstvu financií.
Ministerstvo sa pre kritiku tejto zmluvy rozhodlo hľadať aj alternatívy k programom Microsoftu a začne preto testovať bezplatný alternatívny softvér.
„Ministerstvo financií oslovilo jednotlivých účastníkov zmluvy so žiadosťou o záväzné stanovisko so stručným zdôvodnením, či úrad, prípadne podriadená organizácia by mala/nemala záujem o pilotný projekt nasadenia bezplatného alternatívneho softvéru,“ uviedol rezort v materiály. Po zhodnotení výsledkov pilotného projektu sa ministerstvo rozhodne, či využije, prípadne nevyužije opciu na predĺženie zmluvy s Microsoftom na obdobie po 31. decembri 2012.