BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Koalícia chce podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica dostať súdy a prokuratúru pod politickú kontrolu.
Ako uviedol Fico dnes na tlačovej besede, za touto snahou je potreba mať súdy a prokuratúru pod kontrolou, aby vedeli reagovať na konkrétne prejavy sociálnej nespokojnosti.
Pripomenul, že vo februári 2003 železničiari vyhlásili oprávnený štrajk. Vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic zorganizoval na okresnom súde, že ten predbežným opatrením rozhodol o zastavení tohto štrajku. Ústavný súd neskôr konštatoval, že štrajk bol legitímny a predbežné opatrenie nebolo v súlade so zákonom.
Ak dnes ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a premiérka Iveta Radičová hovoria podľa Fica o boji so súdmi, robia to preto, aby mali tento nástroj v rukách, keď prídu sociálne nepokoje ako v roku 2003. „Druhý dôvod je, že táto vláda ide od desiatich k piatim, stráca elementárnu podporu verejnosti. Chce ísť cestou kriminalizácie opozície, na to však potrebujú podriadenú políciu, prokuratúru a súdy,“ dodal Fico. Podľa neho budú chcieť verejnosti podhodiť mäso a krv a zatvorenie niekoho z opozície.
Korumpovali Budaja?
Fico tiež upozornil, že o reformách v justícii hovorí Žitňanská, ktorá v roku 2010 pred voľbami primátora Bratislavy podľa jedného z kandidátov Jána Budaja ho spolu s inými ľuďmi navštívila a navrhli mu, aby sa vzdal kandidatúry. Dávali mu rôzne ponuky za odstúpenie, či peniaze alebo funkcie. „Žitňanská to organizovala ako krajská predsedníčka SDKÚ-DS v Bratislave,“ dodal Fico.
Smer-SD je znepokojený aj útokmi proti ústavnému súdu. „Nepamätáte si ako jasali, keď sa súd vyjadril proti vyvlastňovaniu a zákazu zisku pre zdravotné poisťovne? Vynášali súd do nebies. Akonáhle sa im rozhodnutie nepáči, počúvame, že ústavný súd je opozičný, lebo sme si navolili tam svojich ľudí. A kde bol, keď rozhodoval o diaľniciach a poisťovniach? Ústavný súd rozhodoval pri rokovacom poriadku o demokracii. Bojíme sa týchto tendencií. Bojíme sa, ak na čele frontu stojí Radičová a Žitňanská, ktorá korumpovala Budaja,“ vyhlásil.
V každom systéme môžu byť podľa Fica problémy. „Najväčším problémom slovenského súdnictva sú súdne prieťahy. Na to by sa mala sústrediť Žitňanská,“ dodal. Podľa Fica sa okrem čistiek za posledný rok v justícii neurobilo nič. Podľa tieňového ministra spravodlivosti Smeru-SD Roberta Madeja protizákonne vláda znížila sudcom platy.
Ďalšie články o súboji o kontrolu justície:
RADIČOVÁ: Musíme obnoviť dôveru v súdnictvo
Podľa Macejkovej sú niektoré politické vyhlásenia nebezpečné
Fico: Na súdoch je normalizácia
Podľa Fica normalizácia na súdoch je väčšia ako v 50-tych rokoch, či po roku 1968. Upozornil, že ministerka spustila personálne čistky a vyhodila predsedov súdov, ktorí jej nevyhovujú. „To isté sa deje na prokuratúre. Zákonom podriadili prokuratúru ministerstvu spravodlivosti. Vyvrcholením bola protiústavná voľba generálneho prokurátora,“ dodal.
Jasnou prioritou vlády je podľa premiérky Ivety Radičovej snaha obnoviť dôveru v súdnictvo, vymáhateľnosť práva pre všetkých ľudí na Slovensku bez ohľadu na ich postavenie, na majetok, či kontakty a väzby.„Šesťdesiatpäť percent občanov SR nedôveruje súdom. Polovica občanov SR konštatuje, že na prokuratúre a v súdnictve je korupcia a klientelizmus,“ konštatovala Radičová na tlačovej besede.
Preto kabinet presadzuje zmeny a reformu, ktorá vedie k tomu, aby na súdoch, prokuratúre, pri právnej pomoci „sme si boli rovní pred zákonom“.
Vo vzťahu k súdom a prokuratúre sa udiali zmeny, ktoré prispejú k posilneniu dôveryhodnosti justície a rozšíreniu priestoru na verejnú kontrolu a k posilneniu nezávislého rozhodovania súdov a prokuratúry. V prvom balíku zmien, ktoré sú účinné od 1. mája, sa zaviedol model otvorených výberových konaní na miesta sudcov, zverejňovanie súdnych rozhodnutí a prísnejší postih obchádzania náhodného prideľovania spisov.
„Postavili sme prekážky rodinkárstvu pri obsadzovaní miest aj prokurátorov,“ povedala Radičová. Vysoko hodnotí, že ministerka vyvodila konkrétnu zodpovednosť voči prvým 14 sudcom. Išlo o odvolaných predsedov súdov. Žitňanská dodala, že vtedy v prieskumoch podnikateľské prostredie hovorilo o slabej vymáhateľnosti práva a rezort bol v dlhoch. V uplynulom roku boli podľa nej nosnými bodmi transparentnosť, otvorenosť a efektívnosť justície.
„Keď sa však pán Fico chce vrátiť do minulosti, je potrebné pripomenúť, že súdne konania sa začali zrýchľovať a negatívny trend sa obrátil ako dôsledok kroku nie jeho vlády. V rokoch 2002 až 2004 do systému pribudlo vyše 800 vyšších súdnych úradníkov – právnikov, ktorí začali so sudcami spolupracovať na vybavovaní jednoduchšej agendy. A práve vtedy sa trend zlomil a súdne konania sa v roku 2005 začali zrýchľovať, a to plynule pokračovalo ďalej,“ uviedol Bubla a upozornil, že všetky tieto údaje sú niekoľko mesiacov verejne dostupné na webe ministerstva. „Ďalšie zavádzajúce vyjadrenia nie sú podľa nás hodné pozornosti,“ dodal na adresu Ficových vyjadrení.