Zmeny v prokuratúre rozhádali poslancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslanci
Rokovanie 16. schôdze NR SR. Bratislava, 22. marec 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Dostať prokuratúru a súdy pod plnú politickú kontrolu súčasnej vládnej koalície je jedinou podstatou novely zákona o prokuratúre z ministerstva spravodlivosti.

V parlamentnej rozprave k návrhu novely to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská normou podľa neho ruší ústavnú podstatu nezávislého postavenia prokuratúry a šéfovi rezortu spravodlivosti dáva oprávnenia riadiť Generálnu prokuratúru. „Je to protiústavné vytvorenie štátneho zastupiteľstva,“ zdôraznil Fico.

Predseda Smeru-SD kritizoval aj plánovanú verejnú voľbu generálneho prokurátora, ktorú označil za nedemokratickú. Ak sa jeho strana po najbližších parlamentných voľbách stane súčasťou vládnej koalície, nebude podľa neho rešpektovať generálneho prokurátora zvoleného vo verejnej voľbe.

FICO: „Odsúdili ste nezávislú prokuratúru na trest zániku“

Novelu zákona o prokuratúre označil za „šialenstvo.“ Ako Fico tvrdí, vládnej koalícii nejde o nič iné, iba o výmenu všetkých okresných a krajských prokurátorov s cieľom dosiahnuť stav, keď „podobne ako na súdoch budú aj na prokuratúre robiť iba nominanti koalície.“ Fico je presvedčený, že polícia, súdy a prokuratúra majú vláde slúžiť na kriminalizáciu opozície. „To, čo robíte, vážená pani ministerka, na súdoch a v prokuratúre, je obyčajná normalizácia, a nie demokratizácia súdnictva a prokuratúry,“ vyhlásil.

Žitňanská podľa Fica celú svoju činnosť sústredila na hľadanie odpovede na jedinú otázku – Čo s Harabinom. Ako tvrdí, šéfka justície nerieši skutočné problémy a venuje sa politikárčeniu. „Odsúdili ste nezávislú prokuratúru na trest zániku v jej neprítomnosti,“ adresoval Žitňanskej, ktorá sa podľa neho bojí argumentov.

Podľa Žitňanskej má koalícia silný mandát od ľudí

Na zmeny v justícii a na prokuratúre má podľa Žitňanskej súčasná koalícia silný mandát od ľudí. „Som presvedčená, že to, že ste zverili spravodlivosť Vladimírovi Mečiarovi a Štefanovi Harabinovi, vám prehralo voľby,“ reagovala na kritiku expremiéra.
Robert fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ako zdôraznila, Fico sa nemôže zbaviť zodpovednosti za zlo, ktoré na ministerstve napáchali za jeho vlády. Návrhom zákona o prokuratúre, o ktorom rokuje plénum v prvom čítaní, chce koalícia zlepšiť fungovanie prokuratúry.

Prokurátori by sa po novom už nemali obsadzovať vymenovaním generálnym prokurátorom, ale výberovými konaniami. Výberové konania majú byť vždy verejné, rovnako ako žiadosti uchádzačov, voči ktorým bude môcť ktokoľvek vzniesť výhrady.

Návrh znemožňuje ukladanie tzv. negatívnych pokynov v trestných aj v civilných veciach. Zásadnou novinkou má byť zverejňovanie a sprístupňovanie rozhodnutí prokuratúry na internete, teda uznesení, ktorými sa skončilo trestné stíhanie. Návrhom zákona sa tiež zavádza inštitút asistenta prokurátora, čo má vytvoriť predpoklady pre odbremenenie prokurátorov.

Zatiaľ sa nedohodli

Nedokončenou rozpravou k novele zákona o prokuratúre sa skončil úvodný rokovací deň 16. schôdze Národnej rady (NR) SR. Počas popoludnia sa koaliční a opoziční politici prekárali predovšetkým o vplyve dvojice zákonov regulujúcich súdnictvo a prokuratúru. Opozícia vyčítala ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (SDKÚ-DS), že zmeny vedú k politizácii súdov a prokuratúry.

V diskusii o novele budú poslanci pokračovať v stredu ráno o 9:00, do rozpravy k novele zákona o prokuratúre sú prihlásení ešte traja zákonodarcovia – Jana Dubovcová (SDKÚ-DS), Miroslav Číž a Mojmír Mamojka (obaja Smer-SD).

Námestník prokuratúry sa obráti na ústavný súd

Ak Národná rada SR schváli novelu zákona o prokuratúre, prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý sa obráti na Ústavný súd SR. „Nemám inú možnosť,“ vyhlásil v pléne počas parlamentnej rozpravy. Navrhované zásahy do prokuratúry sú totiž podľa neho protiústavné.
Generálna prokuratúra
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Ak by sa dopredu urobila dostatočná analýza, nemusel podľa neho takýto problém vzniknúť. „Sme už dávno presvedčení, že niektoré veci na prokuratúre treba zmeniť,“ poznamenal.

Za najväčšiu chybu v návrhu novely, o ktorej plénum rokuje v prvom čítaní, považuje zrušenie inštitútu justičných čakateľov.

Ako Tichý poznamenal, novelu z rezortu spravodlivosti poslal tým, ktorí kandidovali na generálneho prokurátora a na jeho prekvapenie mu Ján Hrivnák, ktorého presadzovala SDKÚ-DS napísal, že s ňou tiež v niektorých bodoch nesúhlasí. Tichý tiež zdôraznil, že za minulej vlády nevládla na prokuratúre atmosféra strachu, ako tvrdia zástupcovia súčasnej koalície. „Ja vyzerám pred vami ako nejaký bubák, ktorý straší svojich podriadených,“ spýtal sa. Podľa neho kritická diskusia k novele vznikla spontánne. „Riešme problém tak, aby zostal po nás čistý stôl a aby nebol žiadny problém,“ adresoval tvorcom návrhu novely.

Gál: „Nie som proti zverejňovaniu, ale nie všeobecne“

Poslanec Gábor Gál (Most-Híd) má výhrady k vládnej novele zákona o prokuratúre, prihovoril sa napríklad za zachovanie inštitútu právnych čakateľov prokuratúry. „Je to dobre vypracovaný systém prípravy na prax, problém je s procesom výberu a vymenúvania,“ povedal dnes v parlamente. Podľa Gála treba pripraviť takú novelu, ktorá prežije aj zmenu vlády a nebudú potrebné neustále zmeny v zákone. „Chystáme riešenia, ktoré keď sa obráti karta, môžu zmariť celý cieľ,“ povedal s poukázaním na to, že po ďalších voľbách sa môže moci ujať Smer-SD.
Gábor_gál

Gál si tiež myslí, že od zverejňovania rozhodnutí prokuratúry si netreba sľubovať zásadné zlepšovanie fungovania prokuratúry. „Nie som proti zverejňovaniu, ale nie všeobecne,“ poznamenal. Podobne sa stavia k zákazu negatívnych pokynov. Tých totiž padá formálne veľmi málo, oveľa častejšie sa to podľa neho deje ústne, hoci je to nezákonné. Práve toto treba zmeniť, myslí si Gál.

Na záver poznamenal, že novelu v prvom čítaní podporí, bude sa však usilovať o jej zlepšenie.

Chceme, aby sa odstránili všetky sporné body, chyby, aby sa prijala novela, ktorá rieši problém. (…) Aby zákon prežil prípadnú parlamentnú väčšinu Smeru-SD,“ zakončil svoje vystúpenie.

Madejovi sa nepáči zrušenie čakateľov

Oveľa závažnejšie kritické výhrady mal tieňový minister spravodlivosti Róbert Madej (Smer-SD), ktorý navrhol vrátiť novelu ministerstvu na dopracovanie a nepokračovať v rokovaní o nej. Ako zdôraznil, postavenie prokuratúry je nezávislé od vlády, národnej rady a jej nezávislosť vyplýva aj z Ústavy SR, no Žitňanská chce mať rozhodujúci vplyv za rezort ovplyvňovať trestnú politiku štátu.

Prokurátori budú podľa Madeja pod tlakom, aby rozhodovali tak, ako si to vyžaduje súčasná vládna koalícia. Okrem iného označil za nešťastné zverejňovanie rozhodnutí v trestných veciach či súdnej agendy. „Môže dôjsť k vážnemu a neoprávnenému zásahu do základných práv a slobôd,“ upozornil. Nepáči sa mu ani návrh zrušiť inštitút právnych čakateľov prokuratúry. Madej si myslí, že Žitňanská už má stovky svojich čakateľov a jej cieľom je podľa neho „omladiť na modro prokurátorskú krv.“ Ako dodal, novela zákona o prokuratúre je ďalším dôkazom toho, že vládna koalícia na Slovensku zneužíva moc.

Návrhom zákona o prokuratúre, o ktorom rokuje plénum v prvom čítaní, chce koalícia zlepšiť fungovanie prokuratúry. Posty prokurátorov by sa po novom už nemali obsadzovať vymenovaním generálnym prokurátorom, ale výberovými konaniami. Výberové konania majú byť vždy verejné, rovnako ako žiadosti uchádzačov, voči ktorým bude môcť ktokoľvek vzniesť výhrady. Návrh znemožňuje ukladanie tzv. negatívnych pokynov v trestných aj v civilných veciach. Zásadnou novinkou má byť zverejňovanie a sprístupňovanie rozhodnutí prokuratúry na internete, teda uznesení, ktorými sa skončilo trestné stíhanie. Návrhom zákona sa tiež zavádza inštitút asistenta prokurátora, čo má vytvoriť predpoklady pre odbremenenie prokurátorov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gábor GálJán HrivnákJana DubovcováLadislav TichýLucia ŽitňanskáMiroslav ČížMojmír MamojkaRobert FicoRóbert Madej