BRUSEL 26. mája (WebNoviny.sk) – Voľby do Európskeho parlamentu (EP) v nedeľu vyvrcholia hlasovaním vo zvyšných 21 krajinách únie.
Od 18:00 by mal parlament začať zverejňovať prvé odhady národných hlasovaní a okolo 20:15 prvé projekcie rozdelenia kresiel v europarlamente založené na dostupných dátach z jednotlivých krajín. Prvé predbežné výsledky za celú úniu by mali byť dostupné okolo 23:15.
Eurovoľby 2019 (online): Na Slovensku vyhrala koalícia Progresívne Slovensko – Spolu, zverejnili aj mená europoslancov
Tohtoročné voľby v Európskej únii (EÚ) sú pritom predovšetkým súbojom medzi euroskeptikmi a zástancami pevnejších väzieb medzi krajinami.
Okupácia Bruselom
Nacionalisti a extrémna pravica, ktorí chcú zastaviť imigráciu do Európy a vrátiť moc národným vládam, by podľa očakávaní mali získať na sile, no pri moci by sa mali udržať tradičné strany.
Lídrom kritikov súčasného stavu únie je taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý vedie pravicovú stranu Liga a rozhodol sa spojiť rovnako zmýšľajúce strany z celej Európy.
Aké úlohy čakajú ako prvé na novozvolených poslancov Európskeho parlamentu?
„Musíme urobiť všetko, čo je správne, aby sme oslobodili túto krajinu, tento kontinent od ilegálnej okupácie organizovanej Bruselom,“ povedal Salvini minulý víkend na zhromaždení v Miláne, na ktorom sa zúčastnili lídri 11 nacionalistických strán.
Existenciálne riziko
Zástancovia silnejšej integrácie, vedení francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, namietajú, že problémy ako klimatické zmeny a kontrola imigrácie sú príliš veľké na to, aby ich jednotlivé štáty zvládali samostatne.
Macron, ktorého krajina už celé mesiace čelí protestom populistického hnutia žltých viest, označil tohtoročné eurovoľby za „najdôležitejšie od roku 1979, pretože únia čelí existenciálnemu riziku“ zo strany nacionalistov snažiacich sa o rozdelenie eurobloku.
Foto: V Ľutine v eurovoľbách hlasovali aj ženích a nevesta vo svadobných šatách
Počet poslancov klesne
Voľby do EP, v ktorých si voliči vyberajú 751 zástupcov v europarlamente, sa konajú od 23. do 26. mája.
Po odchode Veľkej Británie z EÚ, počet poslancov klesne na 705. Od štvrtka už odovzdali svoje hlasy voliči v Holandsku, Veľkej Británii, Írsku, Česku, na Slovensku, Malte a v Lotyšsku.
Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky europarl.europa.eu.