SANTIAGO DE CHILE 28. januára (WEBNOVINY) – Krajiny Európskej únie majú veľký záujem zviezť sa na výraznom ekonomickom raste Latinskej Ameriky, vyjadrili sa lídri EÚ na summite v hlavnom meste Čile.
Dlhová kríza v Európe totiž obrátila vzťahy medzi bývalými koloniálnymi mocnosťami a ich kolóniami naruby. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.
„Naše vzťahy sú teraz vzťahmi dvoch rovnocenných strategických partnerov,“ povedala novinárom nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá na summite vedie početnú delegáciu európskych politických a ekonomických lídrov.
„Európania konečne pochopili, že potrebujeme vzťahy, ktoré sú výhrou pre obe strany,“ reagovala argentínska prezidentka Cristina Fernandezová. Najvyšší predstavitelia EÚ Herman van Rompuy a José Manuel Barroso mali v Čile za necelé dva dni každý päť prejavov, v ktorých chválili úspechy južnej Ameriky a zdôrazňovali „prepojené osudy“ oboch regiónov.
Obrat v rétorike politickým lídrom regiónu očividne lichotil. „Nikdy sme na tom neboli tak dobre. Každý z našich občanov, ktorý sa dostane z chudoby, je potenciálnym spotrebiteľom a to aj potenciálnym spotrebiteľom pre Európu,“ vyhlásil kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, ktorého vláda dosiahla, že sa do krajiny lejú zahraničné investície a nezamestnanosť neprerušene klesá už 30 mesiacov.
„Južnej Amerike sa páči, že aj EÚ má problémy,“ komentoval situáciu jeden z diplomatov, ktorí sa summitu zúčastňujú.
V situácii, keď je 60 % mladých Španielov bez práce a Nemecko, ktoré je najväčšou ekonomikou v Európe, bojuje s dopadmi krízy, ktorá minulý rok skoro rozbila eurozónu, majú krajiny južnej Ameriky jasne navrch.
Ich ekonomický výkon tento rok pravdepodobne porastie o takmer 4 %, Európa preto chce, aby juhoamerické spoločnosti nasledovali príklad mexického podnikateľa Carlosa Slima, ktorý investoval do holandskej telekomunikačnej spoločnosti KPN.
„Pozývame vás, aby ste investovali v Nemecku,“ odkázala kancelárka Merkelová a zopakovala tak obdobnú výzvu, ktorú v sobotu v čílskom prezidentskom paláci vyjadril španielsky premiér Mariano Rajoy. Vlády krajín EÚ chcú na summite tiež zabezpečiť svojim spoločnostiam výhody vo výberových konaniach na veľké projekty infraštruktúry, ako sú stavby prístavov, diaľnic a letísk, vrátane tých, ktoré budú súčasťou príprav na majstrovstvá sveta vo futbale a letnú olympiádu v Brazílii v rokoch 2014 a 2016.