ODPORÚČAME
Čo je teda lupus?
Systémový lupus je celoživotné autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunita nebojuje proti cudzorodým látkam, ale začne tvoriť protilátky namierené proti vlastným tkanivám. Tieto autoprotilátky napadajú vlastné zdravé bunky a snažia sa ich ničiť, čím dochádza k zápalu a následnému poškodeniu postihnutých tkanív. Zatiaľ sa nepodarilo odhaliť žiadnu jasnú príčinu, prečo imunitný systém takto zlyhá.
Lupus sa môže prejavovať u každého pacienta odlišne. U niektorých ľudí jeho prejavy vidieť navonok – vo forme kožných vyrážok, vypadaných vlasov, fľakov na nechtoch, opuchov kĺbov a svalov, kým u iných síce prejavy na prvý pohľad nevidieť, no pritom môžu byť postihnuté životne dôležité orgány ako obličky, pečeň, pľúca, tenké či hrubé črevo.
Diagnostika nie je jednoduchá
Lupus celosvetovo postihuje približne päť miliónov ľudí a asi pol milióna Európanov. Obyčajne prepukne vo veku 15 až 45 rokov. Podľa prieskumu si však až polovica oslovených myslí, že lupus sa častejšie objavuje u starších ľudí nad 50 rokov. Diagnostikovať lupus nie je pre lekárov jednoduché. Jeho prejavy sú totiž veľmi rôznorodé, môžu byť u každého pacienta iné a navyše pripomínajú príznaky mnohých iných ochorení. Diagnostiku komplikuje aj pomalý, plazivý charakter ochorenia, v úvode často s nešpecifickými prejavmi, a preto môže trvať až niekoľko rokov, kým lekári odhalia správnu diagnózu. „Aj liečba je individuálna pre každého pacienta. Dôležitá je aj podpora blízkych a priateľov a značná dávka trpezlivosti,“ uviedla Alena Tuchyňová z Národného ústavu reumatických chorôb.
Viac o lupuse na novom webe
Na zvýšenie povedomia širokej verejnosti na Slovensku a podporu pacientov, ktorí už týmto ochorením trpia, vznikla pri príležitosti Mesiaca povedomia o lupuse nová webová stránka www.systemovylupus.sk. Obsahuje komplexné informácie o ochorení, príznakoch, komplikáciách, liečbe, živote s lupusom, ako aj užitočné rady pre pacientov.