BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – Postkomunistické krajiny stále v hrubom domácom produkte (HDP) zaostávajú za európskym priemerom, Slovensko sa však medzi nimi drží na vrchole rebríčka. Podľa štatistík Medzinárodného menového fondu a Európskej banky pre obnovu a rozvoj, ktoré uverejnil portál economist.com, SR je treťou najlepšou krajinou bývalého východného bloku. Štatistici vypočítali priemerný západoeurópsky hrubý domáci produkt, posudzovali pritom európsku pätnástku, Cyprus, Island, Maltu, Nórsko a Švajčiarsko. Východoeurópske krajiny potom hodnotili podľa percenta, ktoré dosahujú v porovnaní s týmto priemerom. Prvé skončilo Slovinsko, ktoré s 24 180 dolármi na obyvateľa dosahuje viac ako 60 percent priemerného HDP západnej Európy. O asi dvadsať percentuálnych bodov zaostáva Česko s 16 680 dolármi na obyvateľa. Trojicu uzatvára Slovensko s 16 240 dolármi, čo je stále viac ako štyridsať percent priemeru. Maďarsko je v porovnaní šieste, Poľsko deviate, Rusko tesne za ním. Tabuľku uzatvárajú Albánsko, Ukrajina a Moldavsko, ktoré s 1 510 dolármi nedosahuje ani päť percent západoeurópskeho priemeru.
Ako píše portál economist.com, duchovia minulosti sú aj po dvadsiatich rokoch všade – hrajú sa zakázané pesničky, disidentov oslavujú. Generácia vyrástla v slobodnej a právnej spoločnosti, strach z ekonomického krachu a politického chaosu sa ukázali neopodstatnené. Autoritárske a fanatické myšlienky stále strašia na okraji politickej sféry. „Doslovne rasistické strany prichádzajú do niektorých parlamentov a odchádzajú z nich – na Slovensku je jedna vo vláde,“ píše portál.
Ekonomické úspechy sú prekvapujúce – slobodné ceny, slobodné výmenné kurzy, voľný obchod, slobodný trh práce a privatizácia sa ukázali byť kolosálnym úspechom, tvrdí economist.com. „Pre mladých, flexibilných a ambicióznych bolo posledných dvadsať rokov zlatou baňou. Pre skrachovancov – starých, nesmelých a otupených – bol život trestuhodne zložitý,“ tvrdí portál. Za tretí veľký úspech považuje economist.com čiastočné znovunájdenie spoločenského ducha, dôvery, slušnosti a dobroty, za najväčšie sklamanie zase pokračujúcu moc a bohatstvo elity minulého režimu, ktorým sa darí ešte lepšie v kapitalizme, ktorý ostro odsudzovali, ako v socializme, ktorý hlásali.
SITA, ilustračné foto SITA