BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Európska únia nebude diskutovať s Bieloruskom, kým bude vo väzení sedieť čo len jediný politický väzeň, povedal vo štvrtok minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) po stretnutí rozšíreného ministerského stretnutia krajín V4 s krajinami Východného partnerstva. „Krajina, kde vládne totalita, nemá žiadnu budúcnosť,“ odkázal bieloruskému režimu Alexandra Lukašenka.
Námestníkovi bieloruského ministra zahraničných vecí Valerijovi Voroneckému Dzurinda pripomenul vlastnú skúsenosť s neslobodou z obdobia komunizmu aj z polovice deväťdesiatych rokov. „Len demokracia, len vernosť hodnotám, ako sú ľudské práva, pluralitná spoločnosť a demokracia, môže priniesť ľuďom v Bielorusku vyšší životný štandard,“ myslí si šéf slovenskej diplomacie.
Dzurinda síce nevie, ako Lukašenko s uvedeným postojom naloží, je však presvedčený, že únia bude hovoriť jedným hlasom. „Nikto nebude s jeho režimom spolupracovať,“ podčiarkol minister. Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle pripomenul, že transformácia môže byť úspešná a demokratický rozvoj prináša aj ekonomický úspech. Ukázal to práve na úspešnom príbehu krajín V4. Zdôraznil, že na demokratických hodnotách musí EÚ trvať, pretože únia zďaleka nie je len spoločným trhom, ale predovšetkým zoskupenie založené na hodnotách.
Na rozšírenom zasadnutí ministrov V4 sa zúčastnili aj reprezentanti ďalších krajín Východného partnerstva, medzi ktoré okrem Bieloruska patrí Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina. Dzurinda povedal, že tie z krajín, ktoré sa budú rýchlejšie modernizovať a reformovať, by aj mali mať viac výhod, než ostatné.
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Dzurinda vyjadril hlbokú úctu predstaviteľom bieloruskej opozície. Zároveň vyjadril solidaritu väzneným a ich rodinám. „Zaujímalo ma, ako opozícia vníma správanie sa Slovenska a EÚ a ako by sme sa mali správať ďalej, aby sa aj bieloruský ľud mohol tešiť na budúcnosť,“ dodal. Bývalý bieloruský prezident Stanislau Šuškievič vyzdvihol, že Slováci bieloruskú opozíciu chápu. Podľa bývalého prezidentského kandidáta vo voľbách v roku 2006 Alexandra Milinkieviča je dôležitá pre bieloruskú opozíciu solidarita európskych krajín. „Slobodu si musíme priniesť sami, ale bez vašej podpory to bude oveľa neskôr,“ zdôraznil. Vyjadril želanie, aby bieloruská opozícia mohla študovať v zahraničí.
V dňoch 1. – 4. marca je na návšteve Bratislavy skupina bieloruských občianskych aktivistov, ktorí sa zúčastnia na sprievodných podujatiach ministerského stretnutia V4 s krajinami Východného partnerstva a konferencie Globsec. Medzi pozvanými je bývalá prvá hlava nezávislého Bieloruska Stanislau Šuškievič, bývalí prezidentskí kandidáti vo voľbách v roku 2006 Alexandr Milinkievič a Alexandr Kazulin, predseda strany Bieloruského národného frontu Aľjaksej Janukievič, predseda Bieloruskej strany zjednotenej ľavice Spravodlivý svet Sjarhej Kaľjakin a viacerí politickí analytici.
Na prenasledovanie kresťanov treba reagovať
EÚ sa podľa ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu musí veľmi dôrazne postaviť na stranu tolerancie a náboženského spolunažívania a zásadným spôsobom odmietnuť útoky na kresťanov vo svete. „EÚ musí žiadať vyšetriť útoky a urobiť všetko preto, aby sa neopakovali,“ povedal dnes Dzurinda na tlačovej besede v súvislosti s dnešnou vraždou jediného kresťanského ministra v pakistanskej vláde. „S veľkým znepokojením vnímam, čo sa stalo v Pakistane. Zdá sa, že situácia je veľmi vážna. Je to výzva pre celú EÚ. Prenasledovanie kresťanov vo svete je veľmi znepokojujúce. Malo by to viesť k náležitej reakcii inštitúcií, vrátane EÚ,“ dodal. Dnes v Islamabade zavraždilo ozbrojené komando pakistanského ministra pre menšiny, Shabáza Bhattího. K atentátu sa prihlásila organizácia Tehrik-e-Taliban Pakistan, ktorá zastrešuje rôzne skupiny islamských militantov.