BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – ,“V tomto roku minie slovenská vláda o tretinu viac, než, “ získa na daniach. Ak by sme chceli ilustrovať výšku schodku vo výške 3,75 mld. eur, tak na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu by musela vláda v tomto roku vyberať dane nie 12, ale 17 mesiacov,“ tvrdí Richard Ďurana, analytik verejných financií a hospodárskej politiky v INESS.
Podľa neho schodok je možné znížiť tromi spôsobmi – zvyšovaním daňových príjmov, znižovaním vládnych výdavkov alebo ich kombináciou. „Zvyšovanie daní by so sebou prinieslo negatívne efekty, v prípade nepriamych daní by poškodilo všetkých občanov Slovenska, vrátane nízkopríjmových skupín. Vyššie priame dane by zase ohrozili konkurencieschopnosť Slovenska v zviechajúcom sa globálnom hospodárskom priestore.
Ani vyšší hospodársky rast, ktorý by dokázal zo dňa na deň vygenerovať nových 100 000 pracovných miest, by nevymazal viac ako štvrtinu schodku rozpočtu, “ konštatoval Ďurana.
„Zdrojom úspor môže byť efektívnejšie nakladanie s verejnými financiami, ako dokazuje projekt INESS Plytvanie štátu . Len za obdobie rokov 2007 – 2010 sme v kategórii plytvanie zaznamenali prípady v celkovej sume 500 mil. eur a vážnemu podozreniu z klientelizmu čelia prípady v sume 440 mil. eur. Ide o pomerne veľkú sumu, ak by štát chcel porovnateľnú sumu získať z dane z príjmov fyzických osôb, musela by sadzba vzrásť minimálne na 21 %“, hovorí Ďurana s tým, že neefektívnym nákupom služieb a tovarov sa predišlo vďaka investigatívnej práci novinárov, ktorých sumu sme vyčíslili na 380 mil. eur.
„Vláda má ešte stále veľký priestor na šetrenie vo svojich výdavkoch, ku ktorému by malo dôjsť pred úvahami o zvyšovaní daní. No ani efektívnejšie obstarávanie a nižšie plytvanie nepostačuje na elimináciu deficitu a vláda bude musieť v záujme znižovania deficitu škrtať aj v iných výdavkoch, “ dodáva analytik INESS Richard Ďurana.