BRATISLAVA 20. júla (WebNoviny.sk) – Na Slovensku pribúdajú starší a chronickí pacienti, pre ktorých je problém pravidelne chodiť na ošetrenie či rehabilitáciu do zdravotníckeho zariadenia.
OĽaNO nesúhlasí s limitom 200-tisíc pre školské jedálne, prišli s vlastným návrhom
Domáca ošetrovateľská starostlivosť na Slovensku však nie je dostupná pre všetkých, ktorí ju potrebujú. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) preto opätovne vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR, aby urýchlene pripravilo a prijalo koncepciu rozvoja a financovania domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
Ošetrovateľská starostlivosť je lepšia
Ambulantná zložka vrátane agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) je podľa sestier poddimenzovaná a agentúry musia riešiť existenčné problémy.
„Aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej správe o zdravotníctve skonštatovala, že na Slovensku je nedostatočne rozvinuté poskytovanie dlhodobej a domácej starostlivosti, najmä pre nedostatok financií. Z celkových výdavkov smeruje do tejto oblasti iba 6,5 % a inštitúcie, ktoré poskytujú profesionálne služby v tejto oblasti, zamestnávajú relatívne málo ľudí, ak to porovnávame s inými krajinami OECD,“ uviedla na štvrtkovom brífingu prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.
Zo zdravotníctva odchádzajú sestry, mladých odrádzajú nízke platy a pracovné podmienky
Pre štát je podľa nej veľmi neefektívne, ak sa pacient doliečuje v nemocnici niekoľko týždňov, keď zdravotnícky systém poskytuje lepšiu ošetrovateľskú starostlivosť.
Zmena koncepcie fungovania systému
Ako ďalej uviedol predseda sekcie sestier pracujúcich v ADOS Jaroslav Straka, spolu s rezortom zdravotníctva pripravujú zmenu koncepcie fungovania a financovania systému.
„Efektívne fungovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku sa stále nerieši systémovo, pritom domáca ošetrovateľská starostlivosť je najlepšou možnosťou ako začať riešiť problematiku financovania dlhodobej starostlivosti. Navrhujeme v spolupráci so zdravotnými poisťovňami vytvoriť efektívny model financovania, ktorý zreálni ceny našich služieb,“ povedal Straka. Dodal, že aj keď sa financovanie tejto služby zmení, domáca ošetrovateľská starostlivosť bude stále najlacnejšou zdravotnou starostlivosťou.
O prepusteného pacienta nie je záujem
Momentálne je podľa Lazorovej totiž situácia taká, že o prepusteného pacienta sa už nikto nezaujíma. „V úplne zlom prípade sa pacienti prepúšťajú v piatok a do pondelka už príbuzní nevedia, koho majú osloviť,“ povedala. SK SaPA preto navrhuje vytvoriť takzvané obvody v rámci regiónu, kde by sestry pôsobili.
OĽaNO nesúhlasí s limitom 200-tisíc pre školské jedálne, prišli s vlastným návrhom
„Takáto cesta zazmluvnenia obvodu je pozitívna, lebo musíme hovoriť aj o prevencii. Ak má sestra nejakých pacientov vo svojom obvode, s ktorými už pracovala, v rámci prevencie ich môže následne skontrolovať,“ podotkol Straka. Vytvorenie obvodov by podľa neho pomohlo zmapovať situáciu tak, aby domáca ošetrovateľská starostlivosť bola dostupná pre všetkých ľudí v regióne, ktorí ju potrebujú.