Dizajn ako zážitok
Týždeň dizajnu v Miláne je najväčší, ale bienále Interieur v belgickom Kortrijku je zase výberové. Interieur sa bezhlavo neženie za metrami štvorcovými, aby demonštroval svoju mohutnosť, ale ide za kvalitou, aby predstavil svetový dizajn zo špičkového poschodia invencie a exkluzivity. Ing. Pavel Jančovič zo spoločnosti Niko Slovakia, zaoberajúcej sa aj dizajnom exkluzívnych interiérových doplnkov, to prirovnal k belgickej kuchyni, ktorá si povyberala to najlepšie z francúzskej, nemeckej a holandskej kuchyne a vznikol z toho skvelý mix chutí a vizuálnych zážitkov. A platí to aj pre Kortrijk, kde sú najlepší z najlepších. Architekt Jan de Vylder pripravil pre tento koncept precízny pôdorys hál v areáli Xpo, ktorý v dňoch 15. – 24. októbra privítal 22. ročník bienále Interieur.
Ústrednou tepnou pre tok návštevníkov sa stala dlhá ulica Rambla, ktorá sa, podobne ako jej slávna inšpirácia v Barcelone, stala bránou k vizuálnym zážitkom a zároveň vytvorila prehľadnú komunikačnú os pre návštevníkov. A tých bol počas desiatich dní bienále naozaj úctyhodný počet. „Napočítali sme 92 138 návštevníkov, pričom približne 37 % z nich boli odborníci a zvyšok predstavovala laická verejnosť,“ hovorí koordinátor tohtoročného bienále Dieter Van den Storm a pokračuje: „Ústredným motívom bienále Interieur bol New World – Nový svet, ktorý mal symbolizovať zážitok z najnovších dizajnérskych tvarov, ale aj reflektovať individuálne skúsenosti z týchto stretnutí. Chceli sme priniesť rozmanitý obraz sveta dizajnu, ktorý sa netvorí len v renomovaných štúdiách, ale aj v študentských víziách. Áno, chceme byť výluční, ale to neznamená, že nezdôrazíme dôležité centrá nových nápadov.“
Takýmito fórami sa stali súťaže mladých dizajnérov, ale aj prednáškové a diskusné panely, ktoré sa premenili na interaktívnu dizajnérsku platformu. Zvučné dizajnérske mená ako Tom Dixon (Veľká Británia), Andrea Branzi (Taliansko), či Herman Konings (Belgicko) priniesli potrebnú „hviezdnu“ atmosféru, ktorá je korením každého veľkého festivalu. Osobnosti predstavili koncepty najnovších trendov, pritiahli publikum, prinútili ho premýšľať a následne diskutovať. „A to je dobré,“ dodáva belgický dizajnér Bram Boom, ktorého na bienále ocenili titulom Dizajnér roka 2010. „Tvorivá individualita by nemala zostať v škrupine vlastného sveta a budovať si kult osobnosti, ale nastoľovať otázky – o sebe, svete, tvaroch, materiáloch, prírode…“
Celý článok vrátane rozhovoru s japonským architektom Tairom Nišizawom si môžete prečítať na: https://www.asb.sk/architektura/interierovy-dizajn/dizajnerska-rambla-vbelgickom-kortrijku