Divadlo z Pasáže laureátom Ceny európskeho občana

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Divadlo_z pasáže

BANSKÁ BYSTRICA 16. novembra (WEBNOVINY) – Banskobystrické Divadlo z Pasáže, ktorého hercami sú mentálne postihnutí ľudia, ocenil Európsky parlament Cenou európskeho občana roka, udeľovanou výnimočným jednotlivcom, združeniam občanov či inštitúciám. Divadlo ju získalo za organizovanie tretieho ročníka festivalu komunitných divadiel Arteterapia a stalo sa jediným slovenským laureátom spomedzi 37 víťazov z 15 krajín Európskej únie. Cenu si od riaditeľa Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Roberta Hajšela prevzala zakladateľka Divadla z Pasáže a riaditeľka festivalu Arteterapia, divadelná režisérka Viera Dubačová.

„Dnes sme na chvíľu vyleteli do výšav. Ale ja chcem pevne veriť, že táto cena spolu s Divadlom z Pasáže vyzdvihuje aj celé Slovensko, že už sme na ceste hore k otvorenej spoločnosti,“ povedala Dubačová. Bola by rada, keby sa Slovensko stalo v rámci komunitného umenia mostom medzi Západom a Východom. „Poznám umelcov z Bieloruska, z Gruzínska, z krajín, ktorým ešte stále nie je umožnené to, čo je dnes umožnené nám. Budem veľmi rada, ak svet bude naozaj slobodný,“ dodala Dubačová.

Cena európskeho občana je novým ocenením, tento rok sa udeľuje po prvýkrát. Kandidátov mohli do súťaže navrhovať poslanci Európskeho parlamentu či politické skupiny. Divadlo z Pasáže navrhla na toto ocenenie vtedajšia slovenská europoslankyňa Zita Pleštinská. „Keď prvýkrát Hans-Gert Pöttering (od r. 2007 do júla 2009 predseda Európskeho parlamentu) povedal, že túto cenu bude udeľovať, povedala som si, že na Slovensku je množstvo ľudí, ktorí by si ju možno zaslúžili, ale že Divadlo z Pasáže musí byť prvé.,“ povedala Pleštinská s tým, že na festivale Arteterapia prežila úžasné posilnenie. Pripomenula, že návrh na Cenu európskeho občana mohol dať každý z poslancov Európskeho parlamentu.

Slávnostné udelenie ocenenia za účasti terajších slovenských europoslancov Eduarda Kukana, Vladimíra Maňku a Miroslava Mikolášika bolo spojené s otvorením štvrtého ročníka festivalu Arteterapia, ktorý oddnes do stredy ponúkne divákom deväť divadelných predstavení domácich i zahraničných divadiel, diskusie, dokumentárne filmy či tvorivé dielne. Tento ročník má podtitul Chránené územia a v súvislosti s 20. výročím Nežnej revolúcie je zameraný na politické a sociálne angažované divadlo a umenie krajín postihnutých politickými, náboženskými či vojenskými konfliktami. Festival Arteterapia sa koná raz za dva roky.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viera Dubačová