Diktát EÚ na zníženie emisií podľa SaS poškodzuje ekonomiku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emisie
Foto: SITA

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Politika Európskej komisie, ktorá chce, aby sa členské štáty zaviazali do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 40 % v porovnaní s rokom 1990, je nepremyslená a poškodzuje ekonomiku členských krajín. Na utorkovom brífingu to vyhlásil líder eurokandidátky SaS Ján Oravec. „Neznamená to nič iné, len to, že z Európy budú odchádzať podniky a budú sa strácať pracovné miesta bez toho, aby sme nejako vážnejšie vyriešili problém s ochranou životného prostredia,“ povedal.

Najväčší problém so znečisťovaním totiž podľa neho nie je v krajinách Európskej únie, ale mimo nej, a to hlavne v ázijských krajinách. „Takýto luxus si EÚ môže dovoliť len vtedy, keď sa jej darí,“ povedal na margo pripravovanej regulácie šéf SaS Richard Sulík s tým, že EÚ pritom v súčasnosti upadá, nezamestnanosť je rekordná a klesá podiel priemyslu. „Ak sa v únii nebude nič vyrábať, tak zo služieb nevyžijeme, lebo to nebude mať kto zaplatiť,“ skonštatoval.

Podľa Sulíka nestačí, ak takúto dohodu prijmú len členské krajiny Európskej únie. Naopak, aby mala zmysel, musela by ju prijať väčšina krajín sveta. Presúvanie výroby do krajín so slabou reguláciu podľa neho len podporí ďalšie znečisťovanie. „Napríklad Čína na toto doslova kašle, pri oveľa nižších štandardoch si vyrobí, čo chce, a potom napríklad ten hliník príde do EÚ už vyrobený. Len potom čo s tými státisícmi nezamestnaných, čo tu pribudnú?“ pýta sa Sulík. „Brusel na jednej strane nezmyselnými reguláciami likviduje celé odvetvia priemyslu a vyháňa prirodzených zamestnávateľov, no na druhej strane nám posiela milióny eur na to, aby sme neudržateľnými opatreniami umelo riešili nezamestnanosť z eurofondov,“ poznamenala poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová.

Návrh na zníženie emisií skleníkových plynov zverejnila Európska komisia koncom januára, odvtedy ho stihol podporiť aj Európsky parlament. Plán nahrádza súčasné ciele EÚ znížiť emisie skleníkových plynov o 20 % a dosiahnuť 20-percentný podiel energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020. Rámcové ciele v boji proti klimatickým zmenám a podpore obnoviteľných energií do roku 2030 musí schváliť všetkých 28 členských štátov únie. Časť štátov na čele s Veľkou Britániou vyzýva na vyššiu flexibilitu, ktorá by mala zohľadniť rastúcu globálnu konkurenciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján OravecLucia NicholsonováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita