BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava získala vďaka Združeniu pre onkológiu nový prístroj v hodnote 10-tisíc eur, ktorý uľahčí vyšetrovanie zvyškovej choroby – minimálnej reziduálnej choroby, pomôže pacientom a uľahčí prácu odborníkom.
Táto metodika patrí medzi najmodernejšie prístupy v liečbe leukémií.
Lekári v DFNsP ročne diagnostikujú v priemere 22 nových prípadov akútnych lymfoblastových a myeloidných leukémií u detí od novorodeneckého veku až do dospelosti.
„Leukémia je systémová choroba, ktorá vzniká malígnou transformáciou krvotvorných buniek s následne nekontrolovateľnou proliferáciou malígneho klonu. Bunky infiltrujú kostnú dreň a ďalšie orgány, nahrádzajú a potláčajú fyziologickú krvotvorbu,“ uviedla Halina Vargová z Oddelenia laboratórnej medicíny DFNsP Bratislava.
Predispozícia na rakovinu
Leukémie sa najčastejšie vyskytujú medzi druhým a piatym rokom života. Prvá zmena u týchto detí nastáva ešte pred narodením.
„Tieto deti sa narodia s určitou predispozíciou
Správna a včasná diagnostika
Aby liečba leukémií bola čo najúspešnejšia, je potrebné leukémie zachytiť v čo najkratšom čase a správne ich diagnostikovať. Ďalšou z dôležitých diagnostík je imunofenotypizácia.
„Touto metódou zisťujeme typy malígnych buniek, čím špecifikujeme dané ochorenie. Stanovuje sa prietokovou cytometriou, čo je spoľahlivá laboratórna metóda na stanovenie jednotlivých bunkových populácii,“ uviedla Halina Vargová. Imunofenotypizáciou minimálnej reziduálnej choroby akútnych leukémii v detskom veku sa intenzívne zaoberajú na Oddelení laboratórnej medicíny, pracovisku hematológie a transfúziológie
Je to finančne aj diagnosticky náročná metóda. „Vďaka pomoci OZ Liga proti rakovine, ktorá na realizáciu týchto vyšetrení poskytla nášmu pracovisku 10-tisíc eur na zakúpenie potrebných diagnostík, môžeme urobiť asi 200 vyšetrení u detí s akútnou leukémiou,“ doplnila Vargová.
Akútne leukémie patria k najčastejšie sa vyskytujúcim nádorovým ochoreniam v detskom veku. Príznaky ochorenia môžu byť nešpecifické a u detí sú bežné, napríklad únava, modriny na tele, celková slabosť, opakované teploty alebo stavy pripomínajúce vírusové ochorenia.