- aktualizované 23. októbra, 14:53
Rekreačný príspevok nebude povinný pre všetkých zamestnávateľov. Národná rada SR v stredu neschválila príslušný návrh novely Zákonníka práce od poslancov za Slovenskú národnú stranu (SNS). Za rozšírenie povinnosti uhrádzať príspevok na rekreáciu na Slovensku aj pre zamestnávateľov s menej ako 50 zamestnancami od roku 2021 hlasovalo iba 70 poslancov, proti bolo 32 a zdržalo sa 42 zákonodarcov. Z hlasujúcich poslancov za vládny Most-Híd sa zdržali ôsmi, návrh národniarov spomedzi nich podporili len dvaja – Andrej Hrnčiar a Peter Kresák.
Podpora domáceho cestovného ruchu
Poslanci pred konečným hlasovaním o tomto bode pritom podporili doplňujúci pozmeňujúci návrh Radovana Baláža (SNS). Ten navrhoval, aby zamestnávatelia prerokovali poskytovanie príspevku na rekreáciu v podobe elektronického rekreačného poukazu so zástupcami zamestnancov, či o tieto poukazy majú záujem.
Danko už na žiadnu koaličnú radu nepríde, Most-Híd nezahlasoval za nové ministerstvo
Platnosť poukazu podľa poslanca mala zaniknúť dňom skončenia pracovného pomeru so zamestnancom, čo by zmiernilo náklady zamestnávateľa spojené s poskytovaním príspevku na rekreáciu. Provízia za využívanie poukazu na základe zmluvy s jeho vydavateľom mala byť maximálne 3 % z hodnoty preukazu.
O príspevok je potrebné požiadať
Baláž tiež navrhol, aby oprávnenými nákladmi boli aj preukázané výdavky zamestnanca na jeho rodiča, a to aj bez účasti zamestnanca na rekreácii. „Cieľom tohto opatrenia je podpora domáceho cestovného ruchu a umožnenie rekreácie aj starším osobám zväčša poberajúcim dôchodkové dávky, ktorých deti – zamestnanci sú prínosom pre ekonomiku tohto štátu a ich zamestnávateľov,“ poznamenal Baláž.
Od začiatku roka 2019 sa rekreačný príspevok vzťahuje iba na zamestnávateľov s viac ako 49 zamestnancami. Podmienkou je pracovný pomer zamestnanca trvajúci najmenej 24 mesiacov, pričom o príspevok je potrebné požiadať.
Ostatní zamestnávatelia môžu, ale nemusia, svojím zamestnancom príspevok na rekreáciu poskytnúť. Zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi príspevok na domácu rekreáciu v sume 55 % z oprávnených výdavkov vo výške 500 eur, najviac však 275 eur za rok.
Diskriminácia v Zákonníku práce
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) ako národný antidiskriminačný orgán naďalej poukazuje na neschopnosť odstrániť diskrimináciu zo Zákonnika práce. A to v súvislosti s neschválením rozšírenia platnosti rekreačného príspevku aj na zamestnávateľov s menej ako 50 pracovníkmi. Ako stredisko informovalo v stredu v tlačovej správe, táto navrhovaná novela by odstránila platný a účinný protiprávny stav – diskrimináciu zamestnancov menších firiem, no nijako neadresovala odstránenie znevýhodnenie na základe počtu odpracovaných mesiacov.
„Stredisko je sklamané z prístupu niektorých poslancov NR SR, ktorí vo svetle blížiacich sa parlamentných volieb často opomínajú princípy zákazu diskriminácie a na úkor kvality a odbornosti sledujú svoju stranícku agendu,“ uviedla v stanovisku výkonná riaditeľka SNSĽP Katarína Szabová.
„Je povinnosťou každého voleného zástupcu, aby dbal na dodržiavanie princípov rovnosti a pomáhal odstraňovať diskrimináciu pri tvorbe ďalšej legislatívy,“ dodala Szabová. Stredisko sa k predmetnému návrhu novely Zákonníka práce vyjadrilo začiatkom tohto týždňa a upozorňovalo na diskriminačný charakter niektorých opatrení, ktorý sa stále nedarí poslancom odstrániť. Aj napriek upozorneniam strediska o pretrvávajúcej diskriminácii niektorých opatrení Zákonníka práce poslanci neodstránili diskriminačný stav.