Odvolanie členov Súdnej rady SR Evy Mišíkovej, Kataríny Javorčíkovej a Ľudovíta Bradáča prebehlo v súlade s pravidlami zavedenými predchádzajúcou vládou. Platné pravidlá boli schválené v decembri 2020, aj napriek kritike niektorých politikov a organizácie Združenie sudcov Slovenska.
Absencia dôvery
Ako ďalej uviedlo ministerstvo spravodlivosti, platná ústavná úprava si nevyžaduje, aby boli členovia súdnej rady pred odvolaním vypočutí a taktiež im nemusia byť oznámené dôvody odvolania.
„Vláda Slovenskej republiky rozhodla plne v súlade s ústavou, ako aj judikatúrou Ústavného súdu SR,“ uviedlo ministerstvo.
Odvolaní členovia súdnej rady podajú sťažnosť na Ústavný súd
Rezort spravodlivosti tvrdí, že členov súdnej rady vláda odvolala z dôvodu absencie dôvery.
„Odvolaní členovia súdnej rady sa žiadnym spôsobom nezasadili o zmenu právnej úpravy a ani ju nekritizovali. Je preto paradoxné, že táto kritika bývalých členov súdnej rady prichádza až po ich odvolaní,“ uviedlo ministerstvo spravodlivosti.
Podanie sťažnosti
Vláda Roberta Fica (Smer-SD) uplatnila právnu úpravu v Ústave SR z roku 2020, ktorú poslanci strany Smer-SD vrátane súčasného ministra spravodlivosti Roberta Suska (Smer-SD) označili za neústavnú.
Ide o úpravu, podľa ktorej možno členov súdnej rady kedykoľvek odvolať. Bývalí členovia Súdnej rady SR o tom informovali s tým, že možnosť kedykoľvek odvolať členov súdnej rady nemožno zamieňať s možnosťou odvolať ich svojvoľne, bez konkrétnych dôvodov.
Vláda odvolala troch členov Súdnej rady a namiesto nich vymenovala troch nových
„Keďže vláda nás odvolala svojvoľne, rozhodli sme sa domáhať svojich práv podaním sťažnosti na Ústavnom súde SR,“ vyhlásili bývalí členovia súdnej rady Ľudovít Bradáč a Katarína Javorčíková.
Ako bývalí členovia Súdnej rady SR spresnili, zo strany viacerých politikov zo Smeru-SD, niektorých členiek súdnej rady, Združenia sudcov Slovenska a právnika Tomáša Ľalíka boli kritizovaní za nečinnosť voči danej právnej úprave.