Medzi najväčšie gurmánske pochúťky v provincii Dong-jang na východe Číny patria jednoznačne panenské vajíčka. Dobre znejúci názov však v sebe ukrýva netradičný recept. Príprava obľúbenej jarnej špeciality sa totiž nezaobíde bez chlapčenského moču.
Panenské vajíčka majú v Číne dlhoročnú tradíciu a ich príprava trvá takmer celý deň. Vajcia sa najprv namočia do moču a uvaria na tvrdo. Následne sa škrupinky manuálne popraskajú a vložia naspäť do moču, kde sa ešte dodatočne varia na miernom ohni niekoľko hodín. Pouličný predajcovia jedla si hlavnú tekutú ingredienciu vyzdvihujú v miestnych základných školách, ktoré moč zbierajú do vedier. „Najlepší je od chlapcov, ktorí ešte nedosiahli vek 10 rokov,“ vysvetlil kuchár Lu Ming. „Zbierame čerstvý moč vo vedrách každý deň,“ dodal.
Panenské vajíčka majú údajne blahodarný vplyv na zdravie ľudí – zabraňujú jarnej únave, zlepšujú cirkuláciu krvi a pomáhajú pri prevencii proti infarktu. „Tieto vajcia sú chutné a ešte aj zdravé. Zastavia horúčku a zvýšia schopnosť koncentrácie, ak sa cítite spomalený či ospalý,“ povedal Ming.
Nie všetci Číňania sú fanúšikmi vajíčok pripravených v moči. „Nemám rada tieto vajíčka. Väčšina ľudí ich jedáva najmä preto, že majú v Dong-jangu dlhú tradíciu ako výživná strava, ktorá chráni pred chrípkou. Ja tomu však neverím, a preto ich nejedávam,“ uviedla mladá Číňanka.
Hoci mnoho domácich nedá na túto delikatesu dopustiť, lekári sa pridávajú k opačnému názoru. Doktor Huang Jian uviedol, že keďže moč je ľudský odpad, ľudia by si od vajec nemali sľubovať žiadne zdravotné benefity. Jia Suqing z nemocnice v Jinua označil konzumáciu za „nehygienickú“, zároveň však poznamenal, že vajcia akceptuje ako „súčasť miestnych zvykov“.
Vajcia sa väčšinou predávajú za 1,5 juanov, čo je v prepočte asi 23 centov. Miestny predavač Lu Ming verí, že sa im delikatesu podarí rozšíriť aj do ostatných krajín sveta. „Tlačíme na export. Chceme, aby aj ľudia za hranicami Číny mohli plne oceniť delikátesu našej kuchyne,“ dodal Ming.
www.weirdasianews.com