Odporúčame:
Grécka vláda prežila kľúčové hlasovanie o dôvere
Únia sa pripravuje aj na možnosť odchodu Grécka z eurozóny
Peniaze budeme potrebovať v decembri, urguje grécky minister
Únia odmieta spochybňovanie záverov krízového summitu
Grécky premiér nechápe kritiku únie, o referende vraj vedela
Jang však nespomenul, či Čína zvýši svoje investície v Európe. „Veríme, že Európa má zdravý rozum, aby vyriešila svoje dlhové problémy,“ povedal. „Čína vždy podporovala odpoveď Európy na medzinárodnú finančnú krízu a snahy kontinentu o ekonomické oživenie,“ dodal Jang.
Čína už viackrát vyjadrila istotu, že Európa prekoná dlhovú krízu, avšak neurobila verejnú ponuku na kúpu väčšieho množstva vládnych dlhopisov európskych krajín. Šéf Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) Klaus Regling počas minulého víkendu presviedčal Čínu, aby investovala do fondu s tým, že investori budú chránení pred počiatočnými stratami, pričom za dlhopisy môže Čína zaplatiť v jüanoch, ak si to bude želať.
K obnoveniu dôvery na trhoch a ukončeniu dlhovej krízy, ktorú naštartovalo pred dvoma rokmi Grécko, by podľa dohody lídrov EÚ z minulého týždňa mohli prispieť aj čínske investície. Výzvy, aby sa Čína podieľala na riešení európskych dlhových problémov, však narazili na ostrú kritiku pre obavy, že by to mohlo oslabiť pozíciu Európy pri rokovaniach o politických a hospodárskych sporoch s Pekingom.