Chcú zistiť presné počty vlkov a rysov v Tatrách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rys
Foto: Tomáš Hulík

BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Členovia a členky expedície Biela divočina: vlci a rysy v zimných Tatrách, ktorú organizuje nezisková organizácia Biosphere Expeditions a občianske združenie Slovak Wildlife Society, budú od 30. januára do 19. februára sledovať populáciu vlkov a rysov v Tatrách. Informoval o tom organizačný tím na dnešnej tlačovej besede.

Najdôležitejším dôvodom, prečo sa expedícia koná, je to, že o týchto šelmách majú ľudia stále málo informácií, ktoré sú navyše často skreslené. Taktiež, situácia na Slovensku ohľadom počtu vlkov je nejasná, odhady kolíšu medzi 130 až 1500 jedincov. „Podľa odborníkov je vlkov priveľa, podľa environmentalistov zase málo,“ vyjadril sa Robin Rigg zo Slovak Wildlife Society s tým, že tak chcú vniesť do diskusií ochranárov a poľovníkov vedecké fakty. Kolísavý počet spôsobuje relatívne veľká migrácia vlkov v oblasti Karpát a podobná situácia je aj u rysa, upozornili organizátori.

Organizačný tím chce prispieť tiež k vyriešeniu konfliktu dravcov a ľudí. „Dostávajú sa do konfliktu s ľuďmi, pretože spôsobujú škody na hospodárskych zvieratách. Navyše, poľovníci ich berú ako konkurenciu pri love jeleňov, diviakov a srncov,“ tvrdí Robin Rigg o vlkoch.

Akcie Biosphere Expeditions sú už tradične založené na dobrovoľníctve. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky sledujú stopy zvierat a zbierajú ich trus, moč a srsť. Rovnakú metódu použijú aj v zimných Tatrách. Základný tábor expedície bude v Nízkych Tatrách. Počas troch týždňov sa v ňom vystriedajú tri skupiny dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorí budú pracovať pod dohľadom odborníkov a odborníčok. Spolu by sa pri pozorovaní malo vystriedať zhruba 30 až 40 ľudí, medzi inými napríklad dokumentarista Tomáš Hulík.

Podľa Robina Rigga, zima je na takéto sledovanie dobrým obdobím – stopy v snehu sa ľahšie sledujú a vďaka nízkym teplotám sa lepšie zachová trus, z ktorého odborníci a odborníčky dokážu zistiť genetické informácie, zloženie potravy a odlíšiť jedincov. Organizačný tím expedície zatiaľ plánuje tieto neinvazívne metódy, ktoré si nevyžadujú odchyt zvierat. K použitiu telemetrických obojkov, ktoré slúžia na satelitné sledovanie zvierat, sa Rigg vyjadril: „možno do budúcna, uvidíme“.

Organizácia Biosphere Expeditions si Slovensko vyhliadla aj vďaka množstvu relatívne dobre zachovanej, no ohrozenej prírody s unikátnymi živočíchmi, akými sú kamzíky, ktorým sa venovali na predchádzajúcej expedícii v roku 2008, alebo vlci a rysy. K úspechom Biosphere Expeditions patrí nižší počet levov, leopardov a gepardov zabitých v konflikte medzi šelmami a farmármi v Namíbii, vyhlásenie chránených oblastí v Altajskej republike, kde žijú napríklad snežné leopardy, alebo zrušenie povolenia na odstrel 50 vlkov v Poľsku vďaka poskytnutiu presného počtu týchto zvierat.

Projekty anglicko-slovenského občianskeho združenia Slovak Wildlife Society sa týkajú predovšetkým medveďov a vlkov v slovenských horách. Okrem toho sa venuje environmentálnej výchove, publikovaniu informačných a osvetových materiálov a ekoturizmu, podporuje ďalšie organizácie pomáhajúce ochrane zvierat a podieľa sa aj na terénnom výskume.

Projekt Biela divočina: vlci a rysy v zimných Tatrách získal ocenenie Best New Trio ako jedno z najzaujímavejších chystaných podujatí podľa prestížneho časopisu National Geographic Adventure.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať