Turizmus prostredníctvom platforiem ako Airbnb, Booking, Expedia Group a TripAdvisor naprieč Európou bol vlani na vzostupe v porovnaní s predpandemickým rokom 2019, rast bol však rozšírený nerovnomerne. Na svojej webstránke o tom informuje štatistický úrad Európskej únie (EÚ) Eurostat.
V roku 2022 vzrástol celkový počet nocí hostí v EÚ približne o sedem percent z 512 miliónov v roku 2019 na 547 miliónov v roku 2022.
Odlišné údaje v regiónoch
Na regionálnej úrovni sú však výrazne odlišné údaje. Miera rastu v regiónoch EÚ s prinajmenšom stredným turistickým významom, čo sú regióny s najmenej miliónom nocľahov v roku 2022, sa pohybovala medzi mínus 52 percent v Prahe po plus 93 percent vo Franche-Comté.
Slováci dovolenkovali väčšinou v typických destináciách, vzrástol však záujem o exotiku
Z desiatich regiónov s najvyššou mierou rastu bolo deväť vidieckych regiónov vo Francúzsku, zatiaľ čo ďalšie oblasti s vysokým rastom boli v Poľsku, Nemecku a Švédsku. Na druhej strane medzi regióny s najvážnejšími stratami v porovnaní s rokom 2019 patrili Praha (-52 %), Berlín (-39 %), Budapešť (-34 %) a Viedeň (-25 %).
Najobľúbenejšie regióny
Z hľadiska absolútnych hodnôt z 20 najobľúbenejších regiónov v Európe bolo šesť v Španielsku a Francúzsku, päť v Taliansku, dva v Portugalsku a jeden v Chorvátsku. S výnimkou mestských oblastí ako Paríž a Madrid sú tieto regióny všetky pobrežné oblasti pozdĺž Stredozemného mora alebo pobrežia Atlantického oceána.
Úspešný rok 2023
V prvom štvrťroku 2023 úroveň hosťovských prenocovaní na úrovni EÚ presiahla najvyššie úrovne počas všetkých troch mesiacov. Tento rok dosiaľ strávili hostia 83,9 milióna nocí v krátkodobom ubytovaní rezervovanom prostredníctvom jednej zo štyroch zmienených platforiem. Pre porovnanie v prvom kvartáli 2022 to bolo 67,3 milióna nocí. Najviac nocí strávili hostia vo Francúzsku (22 miliónov), Španielsku (18,2 milióna) a Taliansku (9,7 milióna).