Slováci dovolenkovali väčšinou v typických destináciách, vzrástol však záujem o exotiku

dovolenka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Najviac ľudí zo Slovenska v roku 2022 vycestovalo do zahraničia organizovane cez cestovné kancelárie a agentúry do tradičných najviac vyhľadávaných krajín na dovolenku.

Bulharsko zaznamenalo pokles

Do Turecka, Grécka, Chorvátska, Česka, Egypta, Talianska, na Cyprus a do Bulharska smerovalo vyše 70 % všetkých organizovaných vycestovaní.

Podľa údajov o organizovanom cestovnom ruchu za rok 2022, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, z uvedených krajín išlo len do Česka, Egypta a na Cyprus viac turistov ako pred pandémiou.

„Najdynamickejší pokles oproti roku 2019 spomedzi TOP najnavštevovanejších zahraničných destinácií zaznamenalo cestovanie do Bulharska, a to o takmer 70 %. Naopak, šesťnásobne viac Slovákov cestovalo na Maldivy,“ uviedla riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík na štatistickom úrade Veronika Töröková.

Najvýraznejšie zlepšenie

V typických letných dovolenkových destináciách zaznamenali cestovné kancelárie úbytok turistov v porovnaní s minulým rokom, ale aj s obdobím pred pandémiou.

Tento trend môže podľa štatistikov súvisieť s nárastom individuálneho neorganizovaného cestovania. Do zoznamu najnavštevovanejších sa dostali exotickejšie destinácie.

Vysoký rast v roku 2022 zaznamenali exotickejšie destinácie ako Maldivy, Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty, Omán a Jordánsko. Najvýraznejšie zlepšenie postavenia v rebríčku malo Jordánsko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR