Chorvátsko očakáva rekordnú sezónu a Slovákov môže byť ešte viac ako vlani, cestovanie k Jadranskému moru uľahčili dve veci

Chorvátsko, Split
  • aktualizované 1. júna,16:56

Chorvátsko ostáva pre návštevníkov zo Slovenska jednou z najvyhľadávanejších krajín na dovolenku v celom Stredomorí.

Slováci zaujali ôsme miesto

Podľa očakávania Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) v tomto roku by malo do krajiny pri Jadranskom mori zavítať ešte viac našincov ako vlani, kedy tam strávili 3,3 milióna nocľahov, čo bolo o 10 % viac ako v predpandemickom roku 2019.

Slováci tak medzi zahraničnými turistami v Chorvátsku zaujali ôsme miesto, pričom ich pobyt trval priemerne 8,5 dňa.

Cestovanie a pobyt v krajine uľahčuje to, že od začiatku tohto roka sa stala súčasťou schengenského priestoru, bez kontroly na vnútorných hraniciach v rámci Európskej únie, a domácu menu kuna nahradila eurom.

Takmer polovičný nárast

„Očakávame rekordnú turistickú sezónu, čo sa týka slovenských turistov,“ povedal na stretnutí s médiami pred začiatkom hlavnej letnej sezóny riaditeľ zastúpenia CHTZ pre Slovensko a Česko Miodrag Mlačić.

Za päť mesiacov tohto roka v krajine ubytovali takmer 32-tisíc hostí zo SR, na ktorých pripadlo 120,5-tisíca prenocovaní. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to viac o 9 %, resp. o 30 %, oproti rekordnému roku 2019 ide o takmer polovičný nárast v oboch ukazovateľoch.

„Najviac Slovákov bolo v hlavnom meste Záhreb, v mestách Poreč, Umag, Rovinj a Zadar,“ uviedol k priebežnej tohtoročnej návštevnosti Mlačić.

Individuálna doprava aj pobyt

Turisti a návštevníci zo SR cestujú do Chorvátska najmä pre blízkosť Jadranského mora, ale zaujímajú sa aj o spoznávanie prírody a miest. Stále uprednostňujú individuálnu dopravu aj pobyt, v tomto roku s podielom zatiaľ zhruba 71 %, služby cestovných kancelárií a agentúr využilo 29 % krajanov. Takmer polovica si zvolila ubytovanie v hoteloch, skoro štvrtina v súkromí a viac ako desatina v kempoch.

V celom minulom roku bol podiel individuálnych ciest a pobytov Slovákov v Chorvátsku 76 %, s cestovnými kanceláriami a agentúrami 24 %. Na ubytovanie si vybrali hlavne Crikvenicu, Vodice, Zadar, Vir, Umag a Záhreb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Chorvátske turistické združenieEU Európska únia