Lákajú svojou majestátnosťou, neopakovateľným čarom a nostalgickými spomienkami – opustené miesta na celom svete stále vyrážajú dych, hoci sú nahlodané zubom času.
Hovorí sa, že jediná trvalá vec na svete je zmena. Neplatí to len v životoch ľudí, ale aj vo svete architektúry, ktorý v sebe nesie mnoho odkazov. Kým niektoré stavby sa stávajú živými múzejnými exponátmi chránenými pamiatkármi, ďalšie nahlodá zub času a prírodné živly.
Pod všetkou hrdzou, prasklinami, prachom a špinou sa však ukrývajú príbehy ľudí, ktorí na týchto miestach zvykli žiť, bývať či pracovať. Práve to opusteným miestam dáva neopakovateľné čaro, ktoré občas vyvoláva zimomriavky. Miesta, ktoré kedysi patrili ľuďom, si opäť berie do rúk príroda – pozrite si prvú polovicu výberu trinástich „naj“.
Chladiaca veža, Belgicko
Chladiaca veža elektrárne v belgickom meste Monceau dnes pripomína už len kráter ako vystrihnutý zo sci-fi. Kedysi sa do trúbkovej veže zvykla privádzať horúca voda, ktorá sa tu následne chladila.
Kolmanskop, Namíbia
Kolmanskop bolo malou osadou v Namíbii, ktorá zažila najlepšie časy začiatkom 20. storočia, kedy nemeckí usadlíci zistili, že oblasť je bohatá na diamanty. Po prvej svetovej vojne však túžba hľadania bohatstva ustala. Zásoby boli vyčerpané a do konca roku 1950 z osady odišli aj poslední obyvatelia. Osadu si do rúk vzala príroda, ktorá do postupne sa rozpadávajúcich domov nafúkala množstvo prachu a piesku.
Morská pevnosť Maunsell, Anglicko
Oceľové pevnosti týčiace sa nad vodnou hladinou pripomínajú scénu z akčných filmov. Morská pevnosť bola vybudovaná vo Veľkej Británii na riekach Temža a Mersey krátko po začiatku druhej svetovej vojny, aby krajinu ochránila pred nemeckými lodnými útokmi. Po tom, ako ju v roku 1950 vyradili z prevádzky, slúžila ako útočisko pre Principality of Sealand – fitkívne kniežatstvo, ktoré sa vyhlásilo za suverénny štát.
Posledný dom na ostrove Holland Island, USA
Tento dom bol kedysi súčasťou ostrovnej kolónie Chesapeake Bay. Masívna erózia na ostrove a množstvo naplavenín spôsobili, že sa ostrov neustále zmenšoval. Obyvatelia postupne odchádzali, dom so zelenou strechou sa stal posledným obývateľným miestom, ktoré si však v roku 2010 tiež zobrala voda. Dnes je domovom vtáctva a po centimetroch ho pohlcujú okolité vlny.
Sídlo komunistickej strany, Bulharsko
Budova pripomínajúca vesmírnu loď bola hlavným sídlom komunistickej strany v Bulharsku v rokoch 1981-1991. Po páde Sovietskeho zväzu začala upadať. Hoci sa objavili plány na jej rekonštrukciu, zatiaľ sa do nej nikto nepustil.
Neobývaný ostrov na juhozápade Floridy, USA
Domčeky v tvare medúzy boli postavené v Cape Romano v roku 1981 a slúžili ako letné sídlo ropového magnáta Boba Leeho. Už roky sú však nepoužívané a ich budúcnosť je neistá.
www.boredpanda.com