BRATISLAVA 28. mája (WBN/PR) – Ide vaše dieťa študovať, či brigádovať do zahraničia a máte obavy dať mu hotovosť? Skúste to s platobnou kartou. Poslúži mu ako platobný nástroj a zároveň s ňou získate aj úrazové poistenie a poistenie liečebných nákladov počas pobytu v cudzine.
Ak posielate v lete do zahraničia deti kvôli brigáde či jazykovému pobytu, platobná karta je veľmi dôležitou súčasťou ich „výbavy“. Ako rodič môžete požiadať o vydanie karty pre svoje dieťa k svojmu účtu (VÚB vydáva karty pre deti od 8 rokov), prípadne mu otvoriť Účet pre mladých (Start Junior, Startkonto, Start Generation) a k nemu požiadať o vydanie karty pre dieťa. S touto kartou si za zvýhodnený poplatok (len 1,20 eur) môžu vaše ratolesti v zahraničí vybrať prostriedky z bankomatu, alebo priamo platiť za tovar, či služby. „Nastavte im aj denný limit ,“ odporúča Andrea Šipošová z VÚB banky. „Výšku limitu by som zvolila v závislosti od veku a vyspelosti dieťaťa od 10-100 Eur. Lepšie je mladším deťom nastaviť nižší limit a ak dieťa potrebuje vybrať/platiť väčšiu sumu, rodič môže zavolať na Kontaktné centrum a využiť dočasné zvýšenie limitu na požadovanú hodnotu, max. však 200 eur“, dodáva. Upozorňuje, že najlepšie je nastaviť si SMS notifikácie ku karte, aby ste ako rodič mohli kartu v prípade krádeže, či zneužitia ihneď zablokovať. „Ak ste držiteľmi karty Amrican Express a máte doma tínedžera cestujúceho na študijný pobyt, či brigádu, odporúčame zriadiť dodatkovú kartu aj jemu. Okrem platobného nástroja tak váš potomok získa aj úrazové poistenie, či poistenie liečebných nákladov“ vyratúva A. Šipošová. Dodatkovú kartu Blue od American Express vám banka vydá do desiatich dní, stačí ak dieťa má 15 rokov a viac a ročný poplatok je 7 Eur. V tejto cene máte kryté nielen úrazové poistenie, či liečebné náklady, ale aj poistenie pre prípad krádeže, či poškodenia batožiny i zakúpeného tovaru.
Užitočné rady na dovolenku s platobnými kartami:
– skontrolujte si platnosť platobnej karty;
– zoberte si so sebou dve karty (napr. debetnú a kreditnú kartu);
– pred cestou si overte, či máte dostatok peňazí na účte;
– nastavte si primeraný denný limit pre výber z bankomatu a platbu u obchodníka;
– informujte sa vo vašej banke alebo si pozrite na jej webovej stránke, či konkrétnu kartu môžete použiť v cieľovej krajine, a ktorá kartová spoločnosť je u obchodníkov používanejšia;
– v obchodoch plaťte zásadne kreditnými kartami a výbery z bankomatov realizujte debetnými kartami;
– plaťte náklady za dovolenku platobnou kartou. Platí ochrana v prípade nedodania tovaru alebo neposkytnutia služby, ktorá je súčasťou pravidiel kartových spoločností.
– uložte si do mobilného telefónu číslo na kontaktné centrum pre prípad blokácie karty a pre prípad poistnej udalosti;
– neplnoletým deťom cestujúcim do zahraničia napríklad na študijný pobyt alebo letný tábor môžete zriadiť platobnú kartu s obmedzeným limitom. Ten možno dočasne navýšiť na požadovanú hodnotu.
Zásady bezpečného používania platobných kariet:
– kartu po obdržaní ihneď podpíšte na podpisovom prúžku na zadnej strane karty;
– kartu chráňte pred mechanickým poškodením a magnetickým poľom;
– PIN kód nikdy neuchovávajte v blízkosti karty, neoznamujte ho iným osobám, ani polícii, ani pracovníkom banky;
– ak si neviete PIN zapamätať, využite možnosť zmeny PIN cez bankomaty VÚB na číslo, ktoré si ľahko zapamätáte. V žiadnom prípade PIN nepíšte na kartu!!!
– pri platení v obchode či reštaurácii kartu nespúšťajte z očí. Buďte prítomní pri každej platbe platobnou kartou.
– pri zadávaní PIN kódu sa vždy presvedčte, že jeho zadanie nesleduje iná osoba;
– snažte sa mať pri každom použití karty písomný doklad o realizácii transakcie;
– aktivujte si službu zasielania SMS správy pri realizácii každej transakcie kartou;
– pravidelne si kontrolujte výpis z účtu, všetky transakcie sa musia zhodovať;
– ak máte viac kariet, nedržte ich na jednom mieste;
– nezverejňujte číslo karty;
– využívajte dodatočné služby (poistenia, asistenčné služby, vernostné programy).