- aktualizované 21. augusta 11:59
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) aj v stredu varuje pred vysokými teplotami a búrkami.
Najteplejšie je v okresoch Michalovce, Sobrance, Trebišov, Humenné a Vranov nad Topľou, pre ktoré platí žltá výstraha prvého stupňa a teplota môže dosiahnuť 33 stupňov Celzia. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozorňujú meteorológovia na svojom webe.
Varovanie prvého stupňa pred búrkami platí pre okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Gelnica, Košice mesto, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Sabinov, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Čadca a Žilina.
Krupobitie v Nitre, prívalový dážď aj downburst. Časť Slovenska bičovali silné búrky
Ako informuje SHMÚ, môžu sa vyskytnúť búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm v priebehu 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.
Strhnuté strechy aj vietor nad 100 km/h. Búrky v niektorých okresoch zanechali spúšť (foto)
„Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.),“ varujú meteorológovia.
Ako uvádza portál iMeteo.sk, posledný deň bez blesku sme na Slovensku mali 12. augusta a stredajšie búrky budú frontálne a nie orografické ako v predchádzajúcich dňoch.
Lovec búrok Lukáš spravil svetové zábery: Doma sa o mňa boja, raz som mal na mále (rozhovor)
Ako vysvetľuje spomínaný web, frontálne búrky sú väčšinou rozsiahlejšie, môžu pokrývať veľké geografické oblasti, trvať dlhšie a často sú spojené s prechodom studeného frontu, ktorý môže priniesť rozsiahle zrážky aj ďalšie nebezpečné prejavy.
„Orografické búrky sú často lokálne a môžu byť veľmi intenzívne, ale zvyčajne pokrývajú menšiu oblasť a majú kratšiu dobu trvania. Sú typické pre horské oblasti, kde terén urýchľuje vzostupný pohyb vzduchu,“ ozrejmil meteorologický portál.