Prečo by sa mali občania Slovenska zúčastniť na tohtoročných voľbách do NR SR?
Raz za štyri roky majú občania moc vo svojich rukách. Je veľa vecí, čo treba opraviť. Opraviť sa to dá len tak, ak občan si to uvedomí, príde a povie, že toto sa mu nepáči a bude voliť inú stranu.
Prečo by občania mali voliť Vašu stranu?
Mohol by som povedať preto, lebo medveď, ale viete, že lebo Bugár. (Smiech). Okrem toho, že máme veľmi slušný program, sme jediná strana, ktorá sa zamerala na znižovanie napätia. V strane spolupracujú rôzne národnosti a zástupcovia väčšinového národa. Strana je akýmsi zrkadlom pre celú spoločnosť, ktoré hovorí, že ak budeme chcieť, tak sa to dá. Poďme znižovať napätie. Zabudnime na umelo vytvorené slovensko-maďarské problémy. Energiu, ktorú získame, môžeme využiť na riešenie skutočných problémov.
Ktorým heslom sa Vy ako politik riadite?
Je viac takých vecí. Najdôležitejšie je, že o čom som presvedčený, čo ide z môjho vnútra, tak to aj robím. Nemôžem robiť herca. Napríklad, že by som pred kamerami hovoril niečo iné, ako v skutočnosti budem cítiť.
Čo považujete za najväčšiu prednosť Slovenska?
Slovensko je ešte mladý štát, tým pádom je ho ešte možné zmeniť k lepšiemu. Okrem toho sme ešte nezabudli, že pred dvadsiatimi rokmi sme tu mali diktatúru, teda neexistovala žiadna sloboda. Ak porovnávam Slovensko so štátmi, ktoré minimálne 40 rokov pred nami slobodu a demokraciu vybudovali, je našou obrovskou prednosťou, že vieme, čo znamená byť slobodní. Teda najmä stredná generácia a starší. Vieme, čo znamená žiť v demokracii bez strachu.
Nemôžem robiť herca. Napríklad, že by som pred kamerami hovoril niečo iné, ako v skutočnosti budem cítiť. Béla Bugár
Čo považujete za momentálne najväčší problém, ktorý trápi občanov Slovenska?
Nezamestnanosť. Občanov najviac trápi to, keď stratia zamestnanie, stratia sociálne istoty. Sú tu aj iné problémy. Korupcia je na Slovensku veľmi vysoká. Dokonca by som ju zaradil ako druhý najväčší problém na Slovensku.
Ste za obmedzenie poslaneckej imunity tak, aby sa vzťahovala iba na hlasovanie a výroky v NR SR?
To znamená, že sa pýtate, či som za indemnitu? Tak sa volá zúžená imunita. Naozaj by to malo tak fungovať, že poslanci by mali len indemnitu. Teda za hlasovanie a vyjadrovanie poslanca nikto nemôže stíhať. Problém je v jednom. Vyskytol sa v Čechách, keď bolo potrebné, aby opozičného poslanca nejakým spôsobom zadržali, pretože bolo treba hlasovať o hlave štátu, tak to urobili. Problém je teda v tom, či vieme určitým spôsobom zamedziť, aby hociktorá vláda a koalícia nezneužila to, že poslanec mimo parlamentu nemá imunitu. Zároveň je absolútne zbytočné, provokujúce a ľudí to štve, keď poslanec zneužíva imunitu. To znamená, že jazdí rýchlejšie, neplatí, pije.
Podporíte v nasledujúcom volebnom období zmenu volebnej legislatívy smerom k zjednoteniu základných inštitútov do jedného volebného zákona?
Áno. To určite. Zároveň by som podporil diskusiu, či by sme nemali zmeniť volebný systém. Polovicu poslancov by sme volili cez stranícke kandidačné listiny a polovica poslancov by sa do parlamentu dostala z jednomandátových volebných obvodov.
Ste za zvýšenie alebo zníženie daňového zaťaženia a odvodov?
Určite, ak bude ekonomika bude stíhať aj za zníženie daní. Určite však za zníženie odvodov. Odvodové zaťaženie núti podnikateľov obchádzať zákon, čo nie je dobré.
Ste za legalizáciu ľahkých drog?
V žiadnom prípade. To je najrýchlejšia a najjednoduchšia cesta k návyku na drogy.
Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň?
Pokiaľ ma pamäť neklame, šéf volebnej kampane hovorí o približne 600 000 eur.
Poviem, čo je možné momentálne vydolovať zo strany. To je osem percent. Otázne je, či sa nám to všade podarí. To znamená, že môžeme mať aj osem percent. Béla Bugár
Ako odhadujete svoj volebný zisk?
Poviem, čo je možné momentálne vydolovať zo strany. To je osem percent. Otázne je, či sa nám to všade podarí. To znamená, že môžeme mať aj osem percent.
Kde sú dnes prevažne voliči vašej strany?
Aj na juhu, aj na severe. Prieskumy hovorili, že je to v pomere 7:3, teda 70 percent Maďarov a 30 percent Slovákov. Teraz sme trošku zvýšili podporu voličov na južnom Slovensku, pretože tam sme robili mohutnú informačnú kampaň. Ale aj severe Slovenska budeme mať veľké mítingy.
Premiér Robert Fico vystríhal pred nestabilitou pravicovej koalície.
Zbytočne straší. Mali sme už oveľa komplikovanejšiu vládu, aká by mohla vzniknúť po týchto parlamentných voľbách. A zvládli sme to. Nebolo to jednoduché. Stačí si spomenúť na prvú Dzurindovu vládu. Bola to dosť široká koalícia. Neskúsená, čo sa týka spolupráce medzi stranami a dá sa povedať, že sme to zvládli.
Predseda SaS Richard Sulík tvrdí, že vaša strana dostatočne nevylúčila možnú povolebnú koalíciu so Smerom-SD.
Povedal som a stále hovorím, že ak nedôjde k zmene štýlu politiky Smeru-SD, ak nebudeme vidieť, že je tu skutočný záujem zmeniť to, čo za posledné štyri roky urobili zle, tak nemá význam ísť do takejto koalície. Ale absolútne vylúčiť to nemá význam. To, že z môjho výroku jeden denník urobil titulok, že nevylučujem spoluprácu so Smerom, za to nemôžem. To isté hovorím od decembra. A jeden titulok to zmení? To je problém pána Sulíka, keď tomu verí. Hovorím stále o jednej veci. Ak bude možnosť zmeniť vládu k lepšiemu, tak to treba urobiť. Je to určite obeta. Ale ak bude možnosť urobiť vládu zo súčasných opozičných strán, tak to je najlepšia kombinácia. Bude pomalšia. Bude komplikovanejšia. Ale všetko, čo súčasná vládna koalícia pokazila, to môžeme opraviť.
Keď hovoríte o obetiach, neobávate sa, že strana, ktorá pôjde so Smerom, najmä menšie opozičné strany doplatia na to tak, že o štyri roky nemusia byť ani v parlamente?
Preto som sa vyjadril, že sami by sme určite nikdy nešli. Ani dve malé strany nemajú význam, aby išli s jednou veľkou stranou. Veľká strana v takom prípade vždy bude diktovať. Ako potom môžete ovplyvniť štýl politiky? Ako môžete vplývať na to, aby klesala korupcia, aby sa dosiahli zmeny v súdnictve, aby boli lepšie využívané eurofondy? Toto je to, čo stále hovorím. Ak tento štýl, táto zmena, nemôže byť naštartovaná, nemá význam vôbec o tom uvažovať.
Vy si viete predstaviť, že by ste preklenuli rozdiely s SMK?
My s tým nemáme problém. Vždy sme hovorili, že čo sa týka konkrétnych návrhov, môžeme sa o tom baviť. Ak sa pýtate, či si vieme predstaviť spoluprácu v rámci jednej koalície. Áno, my vieme. To, že oni nie, to je ich problém. Ak sa pýtate, či by sme vedeli si predstaviť situáciu, že dve strany sa zlúčia. Nie preto sne odišli zo strany, že sme chceli nejaké posty. Ale preto, že ten štýl politiky SMK naberal zlý smer. Ten vylučoval ľudí, ktorí mali iné názory. To sa nedá tak zmeniť, že zabudnime na to a poďme sa zlúčiť.
Dokážete s takou stranou spolupracovať?
Spolupráca je o tom, že máme cieľ. Chcem dosiahnuť, aby došlo k zníženiu odvodov. To nie je tak, že prijmeme jeden zákon a znížime odvody. K tomu treba aj ďalšie záležitosti. V tomto vieme určite spolupracovať. S každou stranou. My vieme spolupracovať aj s Dzurindom, ktorý robil to, čo robil proti nám. Ak sa teda pýtate na spoluprácu vo vláde, ku konkrétnym cieľom si určite nájdeme cestu k sebe.
Ako sa dnes žije Maďarom na Slovensku? Alebo všeobecnejšie menšinám.
Vyvoláva sa určitý strach. Súčasná vládna koalícia vyvolala určitý strach. Či je to napríklad jazykový zákon, alebo vyjadrenia najvyšších činiteľov súčasnej koalície. V strachu sa zle robí. Každá menšina má tie isté problémy ako väčšinový národ. Ak stratí človek zamestnanie, stratí aj sociálne istoty. Čo sa týka menšinových vecí je tu pocit strachu. Vždy sa hovorí o tom čo sa urobilo s jazykovým zákonom. Zasahuje do oblasti, kde nemá čo hľadať. Zoberte si hasičský zbor, alebo miestneho policajta na Záhorí, alebo na severe, kde žijú Rusíni. Musia používať len slovenčinu. Nemôžu použiť ani len nárečie. To je v zákone. Služobným jazykom je vyslovene slovenský jazyk. Vyvoláva to obavy? Pokiaľ niekto to nezačne pokutovať, je to v poriadku. Ale zoberte si dvoch mestských policajtov, ktorí si sadnú do služobného auta. Medzi sebou nemôžu hovoriť ani v nárečí a ani v materinskom jazyku. Je dobrý teda takýto zákon? Vyvoláva obavy, strach. Zbytočne zasahuje, kde nemá, čo hľadať.
Súčasná vládna koalícia vyvolala určitý strach. Či je to napríklad jazykový zákon, alebo vyjadrenia najvyšších činiteľov súčasnej koalície. V strachu sa zle robí.Béla Bugár
Strach sa však vyvolal aj u väčšinového obyvateľstva, že menšina ho môže pohltiť a preto je možno potrebný jazykový zákon. Tvrdenia, že menšina si bude robiť nároky na autonómiu.
Ako môže menšina pohltiť väčšinu?
Za pomoci susedného štátu.
Prosím vás, kde žijete? O čom hovorím? O zmene štýlu politiky, teda, že nebudú strašiť s tým, že čo Maďari v Maďarsku. Nie. Riešme tu problémy. Ale vláda sa nesnaží tu riešiť problémy. Prijíma zbytočné zákony. Straší aj občanov väčšinového spoločenstva. Ako keby Maďari ohrozovali územnú celistvosť SR. Ako keby ohrozovali Slovákov. Kto? S čím? Ako? To je nič iné, len odpútanie pozornosti od toho, že vláda má korupciu, škandály, nevie riešiť problémy.
Ste dobrý strelec?
Čo to je byť dobrým strelcom? Z pušky nestrieľam. Na zvieratá nestrieľam. Strieľam na terč z krátkej zbrane.
Koľko nastrieľate do terča?
Už som dávno nebol. Nemal som čas. Odkiaľ by som ukradol ten časový priestor.?
Prečo ste začali strieľať?
Z bezpečnosti. Mal som problémy s mafiou. Pamätáte sa, že mi do záhrady hodili granát. Zatarasili mi cestu, keď som išiel z mítingu. V Dunajskej Strede, keď som išiel s rodinou k autu, zastali pri nás dva veľké džípy. Vtedy som začal nosiť zbraň. Naučil som sa pohotovo strieľať. Už to teraz nepotrebujem.
Poradili by ste si s takými ľuďmi?
Určite.
Takže ste dobrý strelec?
Bol som. Teraz neviem.
Čo je pre vás relax?
Záhrada. V záhrade sa cítim dobre. Všetko robím sám. Prípadne mi pomáha manželka. Teda strihám ovocné stromy, striekam, sadíme planty, okopávame. Politika je o tom, že niekedy robíte niečo veľmi dlho a nepodarí sa to rýchlo. Napríklad maďarská univerzita v Komárne. Dvanásť rokov nám to trvalo. V záhrade máte už o týždeň nejaký výsledok.
Ste trpezlivý?
Až tak trpezlivý nie som. Záhrada je rýchlejšia.
Ako je to s vašou povahou? Neraz ste sa priznali, že ste výbušný človek.
Som. Záleží to od toho, ako som unavený. Napríklad zvoláme tlačovku a po tlačovke mi začnú zvoniť telefóny, aby sme poskytli rozhovory. Vtedy sa viem rozčúliť. Lebo na to sme robili tlačovku, pretože môj čas je rovnako drahý ako čas novinára. Vtedy aj hryziem. Poviem, že nemám čas, nech zavolajú o štyri hodiny.
Najviac vás vedia naštvať novinári?
Nie. Najviac ma vie naštvať, keď niekto zmení tému, kým sme tú predošlú neuzavreli.
Zhováral sa Radovan Pavlík
Volebné rozhovory boli vytvorené v spolupráci s MEMO 98 v rámci projektu www.infovolby.sk.