BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Bratislavské Nové Mesto chce vybudovať na pozemkoch pod bývalým cyklistickým štadiónom športový park.
Poslanci novomestského zastupiteľstva v utorok schválili návrh so žiadosťou o zverenie pozemkov pod cyklistickým štadiónom od hlavného mesta. Nové Mesto sa zároveň zaviazalo vysadiť náhradné dreviny na tomto území za 36 451 eur.
Ako informoval hovorca bratislavského Nového Mesta Marek Tettinger, mestská časť už pripravila v súvislosti s budovaním športového parku spoločne s pracovníkmi miestneho úradu a magistrátu projekt so žiadosťou o financie z Nórskych fondov.
Tie sú určené na zeleň a zadržanie vlahy na území. „Koncom júla sme sa dozvedeli, že sme splnili formálne podmienky a sme v druhom kole posudzovania projektov. Výsledky druhého kola očakávame koncom októbra,“ informoval Tettinger.
Cyklistický štadión v bratislavskom Novom Meste zbúrali v roku 2010 pre rekonštrukciu Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Voľná plocha poslúžila najmä stavebníkom ako skladisko počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré boli v hlavnom meste na jar 2011.
Slúžila aj ako provizórne parkovisko. K tomu, ako využiť pozemok po bývalom cyklistickom štadióne sa mohli obyvatelia Nového Mesta vyjadriť počas májovej verejnej diskusie. Väčšina ľudí vtedy tvrdila, že by uvítali park so stromami.
Ružinovské cesty vylepšili
V Ružinove sa v týchto dňoch končí najrozsiahlejšia oprava ciest v doterajšej histórii mestskej časti. Podľa Štrosovej namiesto opráv výtlkov majú cesty nový asfaltový povrch. Mestská časť od augusta opravila viac ako 24-tisíc štvorcových metrov ciest. Mestská časť do opráv povrchov ciest investoval viac ako pol milióna eur. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ružinova Miroslava Štrosová.
Medzi opravenými cestami je aj obyvateľmi dlho žiadaná cesta na ulici Maximiliána Hella či cesta na Medzilaboreckej ulici, kade chodia deti do školy či škôlky.
„Na stretnutiach s občanmi, priamo na úrade, ale aj na mojom Facebooku ulicu Maximiliána Hella spomínalo ako problematickú veľa občanov. Som rád, že sme im vyhoveli a je medzi pätnástkou ulíc s novým povrchom. Dôležitou opravou je tiež oprava Medzilaboreckej ulice, denne tadiaľ prejde mnoho rodičov s deťmi, či už do školy, alebo škôlky,“ uviedol starosta Ružinova Dušan Pekár.
Povrch ciest vymenili aj na uliciach Jašíkova, Šalviová, Solivarská, časť Seberíniho, Babuškova pred Obchodným centrom Kocka. Cesty opravili aj na Papraďovej, Wattovej, Táborskej, Kašmírskej, Kladnianskej či Azovskej ulici.
Ružinov tiež zrekonštruoval Šťastnú ulicu pred materskou školou, kde vymenili aj podkladové vrstvy pod cestou. Opravy sa v týchto dňoch končia v Ružovej doline v úseku od Trenčianskej po Prievozskú ulicu a dobudovaný je aj odbočovací pruh zo Stachanovskej na Hraničnú ulicu.
„Zrealizovať takýto veľký objem stavebných prác nám pomohli aj elektronické aukcie, ktorými sme ušetril približne 300-tisíc eur,“ doplnil starosta Pekár. Starosta by chcel v opravách pokračovať aj v budúcom roku, na rad by sa mali dostať ružinovské chodníky.
Zrekonštruovali i schody pred bývalým Pállfyho palácom
Zanedbaný portál schodov bývalého Pálffyho paláca v Bratislave už neohrozuje chodcov, Staré Mesto totiž dokončilo jeho opravu. Oprava kultúrnej pamiatky stála približne 20-tisíc eur a časť nákladov pokrylo Staré Mesto z grantu Nadácie VÚB. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová.
Portál bývalého Pálffyho paláca sa v súčasnosti nachádza medzi Svoradovou a Zámockou ulicou. Dlhé roky bol v zanedbanom a havarijnom stave. Ako uviedla Obuchová, stav kultúrnej pamiatky ohrozoval aj bezpečnosť chodcov, z portálu totiž opadávali kusy tehál či škridiel.
Staré Mesto sa preto pustilo do opravy portálu, ktorý staticky zabezpečili. Na kultúrnej pamiatke tiež odstránili poruchy znehodnocujúce stavbu, napustili a zakonzervovali kameň. Portál zreštaurovali a opravili aj omietku. „Som rada, že toto miesto už nie je hanbou Starého Mesta a historicky aj architektonicky vzácna kultúrna pamiatka opäť získala na atraktivite,“ uviedla starostka Starého Mesta Tatiana Rosová.
Kamenný portál bývalého Pálffyho paláca bol súčasťou Mestského paláca, v súčasnosti zvyšku Pálffyho paláca na Zámockej ulici. Palác postavili v roku 1646, o takmer 90 rokov neskôr prešiel rozsiahlou stavebnou úpravou. Palác začali postupne búrať v rokoch 1927 až 1934, podľa Obuchovej pravdepodobne v tom čase portál premiestnili na súčasné miesto, teda pred schody na Svoradovej ulici a dnes tvorí súčasť verejnej komunikácie.