Slovenská europoslankyňa Monika Beňová vníma kontroverzný návrh Európskej únie na zákaz fajčenia a vaping vo vonkajších priestoroch ako „polarizujúcu iniciatívu“.
Hľadanie rovnováhy ako priorita
Ako uviedla v rozhovore pre agentúru SITA najdlhšie slúžiaca slovenská europoslankyňa, na jednej strane je dôležité chrániť verejné zdravie a reagovať na zvýšené používanie nových tabakových výrobkov, najmä medzi mladými ľuďmi, ale po ťažkých časoch, ktoré sektor zažil počas pandémie COVID-19, by sa mohlo zdať, že prísne obmedzenia nie sú vhodné.
Úplný zákaz fajčenia v exteriéri je už cez čiaru. Slovenskí poslanci volajú po víťazstve zdravého rozumu (video)
„Prioritou by malo byť hľadanie rovnováhy medzi ochranou zdravia a podporou hospodárskej obnovy sektora HoReCa. Chcem zdôrazniť že táto iniciatíva netrafila cieľ. Treba zdôrazniť, že hlavná hrozba tabakových produktov sa týka mladých, konkrétne zvyšujúca sa prevalentnosť mladých ľudí používajúcich tabakové produkty. Toto by mala byť priorita. Som sklamaná, že táto iniciatíva, ktorú Komisia pripravovala dva roky, nerieši adresnejšie tento hlavný problém,“ vyhlásila Beňová.
Potreba rozumného prístupu
Poznamenala, že existuje obava, že nová legislatíva môže negatívne ovplyvniť pozitívny efekt zníženej DPH a ďalších opatrení na podporu sektora.
Ušľachtilé, no nerealizovateľné, komentuje šéf Tatry mountain resorts navrhovaný zákaz fajčenia v exteriéroch
Beňová tiež tvrdí, že „Slovensko by malo voči týmto návrhom vyjadriť svoje obavy, najmä ak existuje riziko, že obmedzenia môžu obmedziť hospodársku aktivitu a zamestnanosť v oblasti cestovného ruchu“. „Stanovisko by malo zdôrazniť potrebu rozumného prístupu, ktorý podporuje ochranu verejného zdravia, ale zároveň neohrozuje ekonomickú stabilitu sektora,“ dodala.
Slovenská gastronómia a cestovný ruch sú v pozore pre avizovaný zákaz fajčenia v exteriéroch, Brusel im chce uštedriť ďalšiu ranu
Podľa Beňovej zohľadniac situáciu v iných krajinách, kde je cestovný ruch významnou súčasťou ekonomiky, Slovensko „by malo zvážiť podporu krajín ako Rakúsko, Bulharsko, Grécko, Taliansko a Španielsko“. „Zdieľanie ich obáv by mohlo pomôcť zabezpečiť, aby legislatíva bola vyvážená a zohľadňovala ekonomické dopady na sektor, ktorý je už teraz zraniteľný,“ skonštatovala pre SITA Beňová a pripomenula, že iniciatíva predložená Komisiou je odporúčanie a nemá právne záväzný charakter.