Barack Obama má šancu na reparát, druhá debata bude boj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obama, romney
Foto: SITA/AP

WILLIAMSBURG, Virgínia 16. októbra (WEBNOVINY) – Obaja rivali v nadchádzajúcich amerických prezidentských voľbách sa v utorok pripravujú na ostro sledovanú druhú televíznu debatu.

Víťazom tej prvej sa podľa analytikov stal kandidát republikánov Mitt Romney, súčasný šéf Bieleho domu Barack Obama napriek tomu v prieskumoch stále mierne vedie.

Prezident už priznal, že v Denveri mal „zlý deň“ a sľubuje, že tentoraz tomu bude inak. Druhá debata sa uskutoční na pôde súkromnej Hofstrovej univerzity v štáte New York.

Na Baracka Obamu sa zvyšuje tlak, aby nebol príliš „chladným“ ako pri prvej debate s Romneym a zároveň nepôsobil agresívne a povýšenecky ako Joe Biden pri debate viceprezidentov s Paulom Ryanom.

Video: Prvý duel predvolebný duel

https://www.youtube.com/watch?v=dkrwUU_YApE

Barack Obama
Foto: SITA/AP

Tohtoročné diskusie sú významné tým, že obaja kandidáti trávia veľa času prípravou. Obama po debakli v prvej debate zmizol z dosahu televíznych kamier na tri dni.

Obrovský moloch s názvom Kampaň 2012 sa však aj po 3. októbri hnal dopredu.

Republikáni aj demokrati zaplavili Spojené štáty novými reklamami, dobrovoľníci ešte energickejšie presviedčali voličov, prečo dať hlas ich kandidátovi.

Obamov tím sa obrátil na bývalého šéfa Bieleho domu z radov demokratov Billa Clintona, ktorý v najnovšom videu krok za krokom vysvetľuje, prečo plán dua Romney – Ryan v oblasti škrtov nebude fungovať. Clinton bol totiž nedávno americkými médiami pochválený, že dokáže lepšie vysvetliť ekonomické vízie demokratov ako Barack Obama.

Obrazom: Barack Obama chce obhájiť kreslo v Bielom dome

Barack Obama Barack Obama Barack Obama Barack Obama Barack Obama

Mitt Romney
Foto: SITA/AP

Predvolebný tím Romneyho vydal správu za september, v ktorej uvádza, že na kampaň vyzbierali viac ako 170 miliónov dolárov.

Bývalý guvernér štátu Massachusetts sa tak doťahuje na rodáka z Havaja, ktorého tím priznal 181 miliónov dolárov.

Romney dúfa, že aj po utorku budú preferencie republikána rásť.

„Prvá debata bola skvelá a my sme videli, ako naše čísla rastú po celej krajine,“ povedala Ann Romneyová pre philadelphskú rozhlasovú stanicu WPHT.

Otec piatich detí tak stiahol manko, ktoré si spôsobil početnými trapasmi v rámci svojej kampane, Obama nevyužil ani jeho odsudzujúce názory na „47 percent“ voličov demokratov.

Obrazom: Mitt Romney dýcha Obamovi na chrbát

Mitt Romney Mitt Romney Mitt Romney Mitt Romney Mitt Romney

Obama, romney
Foto: SITA/AP

Americká expertka na reč tela Patti Woodová pre agentúru AP uviedla, že obaja potrebujú vyslať voličom “silný obraz kandidáta“.

„Prezident Obama potrebuje pracovať na svojich neverbálnych signáloch, aby dal publiku najavo, že skutočne chce vyhrať voľby a túži byť naďalej prezidentom,“ uviedla Woodová.

V hľadisku univerzitnej sály bude okrem iného sedieť 80 vybraných amerických voličov, ktorí sa ešte nerozhodli, komu dajú svoj hlas. Svoje otázky pritom budú musieť prezentovať vopred.

Diskusiu bude moderovať reportérka spravodajskej stanice CNN Candy Crowleyová. Tretia debata je naplánovaná na 22. októbra a uskutoční sa na Floride. Celú diskusiu bude v priamom prenose možné sledovať aj cez YouTube.

Päť hlavných faktorov, ktoré rozhodnú o víťazovi druhej debaty:

1. Komunikácia s publikom.

Druhý duel sa odohrá pred 80 nerozhodnutými voličmi, ktorí budú mať možnosť klásť otázky. Pre oboch kandidátov tak bude ťažšie sa vyhnúť „nepríjemným“ témam a zároveň si okrem televíznych divákov budú musieť nakloniť aj nerozhodnuté publikum. Zvýšená pozornosť sa bude sústrediť na reč tela. V minulosti na to doplatil George H. W. Bush, ktorý sa neustále pozeral na hodinky a vytvoril tak dojem, že by chcel byť na inom mieste ako v debate s Billom Clintonom.

2. Nájsť si dobrú pozíciu

Po nevýraznej debate spred dvoch týždňov potrebuje publikum presvedčiť najmä Barack Obama. Jeho úloha bude o to ťažšia, že bude musieť obhajovať svoju politiku za posledné štyri roky. Romney sa tak môže sústrediť najmä na svoj predvolebný program. Prezident Spojených štátov musí pôsobiť ako bojovník, ale nie príliš agresívny alebo negatívny. To by mohlo vyvolať pocit zúfalstva zo straty preferencií, uviedol stratég demokratov a korešpondent CNN Paul Begala, ktorý šéfoval aj predvolebnému tímu Billa Clintona.

Podľa neho by malo ísť o kombináciu emócií „Joea Bidena a zdravého rozumu.“ Obama môže napríklad zahrať na city tým, že poukáže, akú obeť priniesla jeho rodina za štyri roky v úrade.

3. Dostať do pozornosti problémy žien

Posledný prieskum organizácie Gallup ukázal, že Obama stráca podporu voličiek. Ide pritom o jednu z troch hlavných skupín voličov, ktoré ho dostal do Bieleho domu. Ak by Romney presvedčil ženskú časť elektorátu, nádeje Obamu na obhájenie úradu by výrazne klesli. Kandidát demokratov by tak podľa analytikov mal vytiahnuť do popredia témy ako adopcie, výchova dieťaťa, antikoncepcia alebo potraty, s ktorými majú republikáni problém.

4. Tvrdá práca sa oplatí

Úspech v debate neznamená len zisk percent v predvolebných prieskumoch verejnej mienky, ale aj prísun peňazí pre kandidátov. To potvrdil Romney po triumfe v Denveri. Jeden z najbohatších Američanov, aký sa kedy usiloval o kreslo hlavy štátu v USA, zarobil pre svoj tím za 48 hodín od prvej debaty 12 miliónov dolárov.

5. Nečakané otázky

Fakt, že obaja kandidáti budú odpovedať na otázky publika, zvyšuje šancu, že budú musieť hovoriť aj o neočakávaných témach. Teoreticky sú „na stole“ všetky možnosti na diskusiu, ako napríklad financovanie boja proti AIDS, otázka práv sexuálnych menšín, trauma v NFL či otázka regulácie predaja zbraní. Pre Obamu aj Romneyho by nečakaná téma mohla znamenať „divokú kartu,“ ktorá im zníži šance pred novembrovým hlasovaním.

Zdroj: CNN

Šance sú vyrovnané

Tri týždne pred americkými prezidentskými voľbami zostáva súboj medzi dvoma hlavnými rivalmi o najvyšší post stále otvorený. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky by za súčasného prezidenta Baracka Obamu hlasovalo 49 percent Američanov, zatiaľ čo jeho republikánskemu súperovi Mittovi Romneymu by dalo hlas 46 percent voličov.

To je pritom na úrovni štatistickej odchýlky, takže reálna podpora oboch kandidátov môže byť podľa sociológov prakticky identická. Dôležitejšie ako celková podpora jednotlivých kandidátov je však to, v koľkých takzvaných nerozhodnutých štátoch sa im podarí zvíťaziť. Obama pritom vedie až v deviatich z nich – Colorade, na Floride, v Iowe, Nevade, New Hampshire, Severnej Karolíne, Ohiu, Virgínii aj Wisconsine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaGeorge H. W. BushJoe BidenMitt Romney