BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Slovenský bankový sektor zostáva napriek nepriaznivej situácii v externom prostredí a zhoršujúcim sa prognózam vývoja domácej ekonomiky odolný. Konštatuje to Národná banka Slovenska vo svojej správe o stabilite finančného sektora za prvý polrok 2011 s odvolaním sa na výsledky stresového testovania bankového sektora.
„Najmä odhadovaná schopnosť bánk generovať úrokové výnosy a výsledné zisky aj v krízových podmienkach a dobrá východisková kapitálová pozícia bankového sektora dávajú pozitívny signál o odolnosti bankového sektora ako celku voči nepriaznivému vývoju,“ konštatuje centrálna banka. Domáci bankový sektor však podľa správy musí počítať s nárastom strát z kreditných a trhových rizík.
Značný nárast čistého zisku
Relatívne pozitívny makroekonomický vývoj v prvej polovici tohto roka pritom podporoval aj stabilitu vo finančnom sektore. Bankový sektor v prvom polroku dosiahol značný nárast čistého zisku, ku ktorému prispeli najmä nižšie náklady na zlyhané úvery a medziročný rast úverov klientom. „Hoci bankový sektor ponechal vo vlastných zdrojoch asi 50 % zisku za rok 2010, na raste kapitálovej primeranosti bankového sektora k 30. júnu 2011 sa to príliš neprejavilo z dôvodu zavedenia dvoch nových odpočítateľných položiek a rastu rizikovo vážených aktív,“ píše sa v správe centrálnej banky.
Spochybnenie úverovej kredibility štátov
Celkovo je však podľa Národnej banky Slovenska súčasná situácia v porovnaní s obdobím bankrotu Lehman Brothers v roku 2008 ešte vážnejšia. Dôvodom je spochybnenie úverovej kredibility štátov počas dlhovej krízy. „Pozícia viacerých krajín ako definitívnych garantov finančnej stability v prípade materializácie neočakávaných systémových rizík je značne obmedzená,“ tvrdí centrálna banka.
To isté platí aj pre akcieschopnosť centrálnych bánk smerom k ďalšej podpore podmienok pre ekonomické oživenie. Finančný sektor je tak podľa centrálnej banky v zvýšenej miere odkázaný na vlastné opatrenia v bilanciách a na vlastný kapitálový vankúš pri posilnení svojej odolnosti voči systémovému