História hovorí, že rodina sa prisťahovala do Toskánska s príchodom pápežského dvora z Avignonu naspäť do Ríma v roku 1377. Pestovanie vína prišlo na rad neskôr po usadení sa. Dlhá história výroby vína prechádzala od vlastnej spotreby, cez dodávky na pápežský dvor až po komerčné uplatnenie sa.
Dokonca sa hovorí, že rodina Avignonesi vymyslela značku Vino Nobile do Montepulciano. Možno to nie je celkom pravda, ale Avignonesi boli jednými z prvých, ktorí značku Vino Nobile v 30. rokoch 20. storočia pomáhali presadiť na trhu. Ako dlhodobý výsledok svojich snáh si mohli výrobcovia pripísať udelenie štatútu DOCG pre Vino Nobile v roku 1980, ako prvému vínu v Taliansku. Vino Nobile od Avignonesi je vnímané ako spoľahlivá značka s ich vínami sa porovnávajú všetky ostatné. Štandardné Vino Nobile di Montepulciano Avignonesi je navyše cenovo prístupné a vyrábané v dostatočnom množstve, čo ho robí bežne dostupným na trhu. Typické zloženie vína je 85% prugnolo gentile, 10% canaiolo nero, 5% mammolino. V lepších rokoch sa vyrába aj Vino Nobile di Montepulciano DOCG Riserva „Grandi Annate“, čo je už víno prémiovej kategórie i podlľa hodnotení kritikov aj podľa ceny. Zaujímavé je jeho zloženie, kde sa k povinným 85% sangiovese (prugnolo gentile) pridáva 15% odrody cabernet sauvignon.
Firme patrí vyše 100 hektárov vinohradov v Toskánsku. Jedno zo sídiel, kde vyrábajú víno, je Fattoria Le Capezzine, neďaleko Montepulciana, ale na samej hrane pestovateľských oblastí DOCG Vino Nobile di Montepulciano a DOC Cortona. Vlastne na jednej strane prístupovej cesty k La Capezzine sa môže dorobené hrozno označovať ako Vino Nobile di Montepulciano, na druhej už Cortona.
V Le Capezzine sa vyrába najzvláštnejší produkt, ktorý sa predáva pod značkou Avignonesi. Označenie Vin Santo sa používa v rôznych častiach Talianske pre sladké vína vyrábané rôznym spôsobom. Vin Santo je skorej voľný štýl, ako presne definovaný produkt. Skrátka, ak sa to volá Vin Santo, dá sa od toho očakávať čokoľvek. Ale Avignonesi prekonáva aj najdivokejšie predstavy o výrobe vína.
Hrozno sa zberá v blízkom vinohrade ručne do košíkov a vyberajú sa iba zdravé strapy, ktoré sa ukladajú v jednej vrstve na rákosovú rohož. Zberu sa venuje 15 ľudí a trvá im až 25 dní, kým nazberajú dostatok hrozna na zaplnenie sušiacej haly. Obraz vo vnútri je úchvatný. Do výšky asi tak 4 metre sú police s hroznom, vľavo biele (odrody grechetto, malvasia toscana, trebbiano), vpravo červené (prugnolo gentile). Vzduch v miestnosti sa hýbe iba ventilátormi pod strechou, inak žiadna technológia, len čas pôsobí na hrozno. Sušenie trvá pol roka, strata hmotnosti vo forme odparenej vody až 60 percent. Nasleduje lisovanie, po ktorom sa vylisovaná šťava napĺňa do drevených 50-litrových súdkov. Pridáva sa vlastný kmeň kvasiniek, ktorý dokáže prekvasiť i takto hustý sirup. Sudy sa neplnia povrch, necháva sa v nich niekoľko litrov vzduchu. Sudy sa zazátkujú, zapečatia a odložia na police, kde zostávajú 10 rokov. Potom sa víno plní do fliaš s objemom 0,375 litra a je pripravené na predaj. Každá fľaša je číslovaná, plní sa ich približne 2000 z bieleho a toľko isto z červeného hrozna. Cena 180 alebo 210 EUR, momentálne je v predaji ročník 1998.
Víno má každý rok vysoké hodnotenia od vážených kritikov a radí sa pravdepodobne do trojky najlepších sladkých vín na svete. Životnosť Vin Santo Avignonesi vo fľaši nie je obmedzená, ak už je fľaša otvorená, víno treba do roka vypiť. Domáci ho servírujú do veľkých koňakových pohárov, položených na bok, nalieva sa asi tak 0,1 dcl a pohár s vínom sa pogúľa po stole, pričom vytvára zaujímavú štruktúru v stope na stene pohára. Víno má hnedú farbu a konzistenciu ako sirup proti kašľu, obsahuje asi 60% cukru, pije sa po kvapkách. Vôňu má jemnú s tónmi karamelu, sušeného ovocia, korenia, či vanilky. Dochuť je nekonečná. Zážitok extravagantný.
Napriek vysokej cene sa k tomuto vínu nedá jednoducho dostať, stalo sa predmetom zberateľstva. Navyše neexistuje iný výrobca, ktorý by robil niečo podobné. Šanca ochutnať Vin Santo Avignonesi je malá. Existuje však grappa di Vin Santo Avignonesi, kde sa použili šupky z hrozna, z ktorého sa Vin Santo lisovalo. V destilovanej podobe tak má viac smrteľníkov možnosť ochutnať tento nektár.