Astronauti odstránili pokazenú amoniakovú pumpu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
K ISS pripevnili modul Rassvet
Garrett Reisman (na snímke) a Piers Sellers, astronauti raketoplánu Atlantis, dnes úspešne pripevnili pomocou robotického ramena ruský modul Rassvet k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), ktorý bude slúžiť ako skladovací priestor a minilaboratórium. Posádka Atlantisu absolvuje počas 12-dňovej misie tri výstupy do otvoreného vesmíru. Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Astronautom z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sa v stredu na druhý pokus podarilo odstrániť pokazenú amoniakovú pumpu, ktorá znefunkčnila jeden z dvoch chladiacich systémov stanice. Americký astronaut Douglas Wheelock a jeho krajanka, kozmonautka Tracy Caldwell Dyson použili na odstránenie 355 kilogramov vážiaceho zariadenia hrubú silu. „Dnes to išlo ako po masle. Bolo to ako z učebnice,“ uviedol v stanovisku Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Pred stredajším výstupom najprv letoví kontrolóri uvoľnili tlak v trubkách vedúcich k pokazenej amoniakovej pumpe. Následne uzatvorili prívod amoniaku do pumpy a vypustili jeho zvyšok. Výstup trval astronautom 7,5 hodiny.

Prvýkrát sa americký pár pokúsil pumpu odstrániť v sobotu, no po ôsmich hodinách v otvorenom vesmíre 350 kilometrov nad Zemou sa im to nepodarilo. Navyše, počas opravy začal zo zariadenia unikať amoniak. Tento výstup bol vôbec najdlhším v histórii ISS a šiestym najdlhším celkovo. Predstavitelia NASA uviedli, že astronauti by po stredajšom úspešnom výstupe mohli novú pumpu namontovať najskôr v pondelok. NASA pripustila, že úspešná oprava si vyžiada možno aj štvrtý výstup. Pôvodne pritom plánovali iba dva výstupy.

Amoniaková pumpa na jednom z dvoch chladiacich systémov ISS sa pokazila v sobotu 31. júla, následkom čoho musela šesťčlenná posádka ISS vypnúť niektoré z prístrojov vrátane dvoch zo štyroch gyroskopov, ktoré slúžia na určovanie smeru a navigáciu stanice. Trom americkým a trom ruským astronautom však podľa vyjadrenia predstaviteľov NASA nehrozí žiadne nebezpečenstvo. V prípade nepravdepodobného úplného zlyhania systému by totiž stále mohli využívať jeden zostávajúci funkčný systém.

SITA/AP/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ISS Medzinárodná vesmírna stanica